fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseCzęść przedsiębiorców ma poważne problemy z płatnościami

Część przedsiębiorców ma poważne problemy z płatnościami

Już blisko 60 proc. mniejszych firm, działających szczególnie na wschodzie Polski i w sektorze usług, nie dostaje na czas zapłaty od swoich partnerów biznesowych – alarmuje „Audyt windykacyjny”, przeprowadzony przez TGM Research na zlecenie Kaczmarski Inkasso. Problemy pojawiły się także w budownictwie oraz części przemysłu. „Twarda” windykacja bywa jednak ostatecznością – firmy wolą korzystać z dostępnych, tańszych form wspierania płynności.

Problemy sygnalizują najczęściej mali i średniej wielkości przedsiębiorcy oraz mikrofirmy. Płatności na czas nie dostaje w szczególności sektor usług (niemal 60 proc. przedsiębiorców), ale także budownictwo i produkcja – odpowiednio 58 i 59 proc. oraz handel – 53,5 proc.

– Opóźnione płatności utrudniają funkcjonowanie wielu firm ponieważ, aby mieć z czego zapłacić swoim kontrahentom, przedsiębiorcy muszą najpierw sami otrzymać zapłatę. Aż 59 proc. przedsiębiorców sygnalizuje, że doświadcza problemów z regulowaniem faktur na czas przez kontrahentów, a co piąta firma zmaga się z tym zdecydowanie często. Problem niesprawnego przepływu pieniędzy jest powszechny, tylko różna jest jego skala – twierdzi w wypowiedzi dla ISB.News Jakub Kostecki, prezes firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Według Krajowego Rejestru Długów (KRD) zadłużenie 271,4 tysięcy przedsiębiorstw wyniosło na koniec stycznia 9,4 mld złotych. KRD przewiduje, że w tym roku zadłużenie jeszcze się powiększy. Przewiduje też roczne 3-5-proc. wzrosty, które dotkną przede wszystkim handlu, gdzie długi wynoszą już 2,03 mld zł, a także budownictwa (zadłużenie 1,54 mld zł), przetwórstwa przemysłowego (1,54 mld zł) oraz transportu (1,19 mld zł).

Poważne opóźnienia z płatnościami mają przedsiębiorcy działający szczególnie w makroregionie wschodnim (województwa: lubelskie, podkarpackie i podlaskie).

Wsparciem pożyczka płynnościowa

Województwo Łódzkie co prawda nie należy do najbardziej dotkniętych problemami z regulowaniem zobowiązań od kontrahentów, ale i w nim działają firmy sygnalizujące trudności często będące jeszcze pokłosiem lockdownu. Dlatego Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego uruchomiła Pożyczkę Płynnościową z Funduszu Pożyczkowego dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców (tzw. Pożyczkę Płynnościową POIR). Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, mające swoją siedzibę na terenie województwa łódzkiego mogą korzystać z finansowania płynnościowego mającego związek z negatywnymi konsekwencjami spowodowanymi epidemią COVID-19, w tym z odbudową działalności po okresie epidemii.

Krótko mówiąc: przedsiębiorcy dostaną atrakcyjną pożyczkę pod warunkiem, że ich problemy płynnościowe w przedsiębiorstwie spowodowała sytuacja związana z koronawirusem. Pożyczką będzie można zrefinansować wydatki związane z utrzymaniem bieżącej działalności firmy oraz z zapewnieniem jej płynności finansowej. Przedsiębiorca będzie mógł ją przeznaczyć na spłatę zobowiązań handlowych, na pokrycie kosztów użytkowania infrastruktury, zatowarowanie, półprodukty itp., a także na bieżące raty kredytów, pożyczek lub leasingu (pod warunkiem że udzielony kredyt, pożyczka czy leasing nie pochodzą ze środków EFSI, czy z innych funduszy, programów, środków i instrumentów UE lub innych źródeł pomocy krajowej lub zagranicznej). Pożyczką można wesprzeć także wynagrodzenia pracowników oraz opłacić koszty personelu pracującego na terenie firmy nie będącego formalnie na liście płac podwykonawców.

Maksymalna kwota zadłużenia to 15 mln zł, pożyczka udzielana jest na okres do 72 miesięcy. Szczegółowe warunki finansowania: https://larr.pl/pozyczka-plynnosciowa-2022.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA