fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajCzy byli przedsiębiorcy są dyskryminowani na rynku pracy?

Czy byli przedsiębiorcy są dyskryminowani na rynku pracy?

Rzecznik Praw Obywatelskich chce, aby do stażu pracy został wliczony okres prowadzenia działalności gospodarczej oraz zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Problem wliczenia okresu prowadzenia działalności gospodarczej czy też zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych wraca jak bumerang. Już w 2010 r. do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej został przedłożony projekt ustawy, dzięki której możliwym stałoby się wliczanie okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy. Projekt ten nie doczekał się jednak merytorycznego rozpatrzenia.

Zdaniem obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka, brak ustawowej definicji stażu pracy nie może usprawiedliwiać sytuacji dyskryminowania kogokolwiek na rynku pracy. Mowa tutaj o stosowaniu w procesach rekrutacyjnych tak zwanych taryfikatorów kwalifikacyjnych, czyli narzędzia służącego powiązaniu danego stanowiska pracy z posiadanym stażem pracy i kwalifikacjami. Innymi słowy, osoby, które nigdy nie były zatrudnione na podstawie umowy o pracę, nie mogą ubiegać się o zatrudnienie w przypadku stanowisk, dla których taryfikatory kwalifikacyjne przewidują wyłącznie legitymowanie się określonym stażem pracy w ramach stosunku pracy.

Taka dyferencjacja podmiotów nie znajduje racjonalnego uzasadnienia, zwłaszcza że osoby samozatrudnione częściej niż osoby na etacie zmuszone są do podejmowania samodzielnych decyzji biznesowych, co w konsekwencji powoduje, że pracując na etacie, byli przedsiębiorcy są bardziej efektywni niż osoby nigdy nie prowadzące własnej działalności.

W zeszły wtorek zastępca RPO Stanisław Trociuk zwrócił się do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg o podjęcie stosownej inicjatywy ustawodawczej w tej kwestii. Jak na razie ministerstwo nie ustosunkowało się do zgłoszonych propozycji zmian. A szkoda, bo to propozycja jak najbardziej sensowna.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA