fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseAkceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Akceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji ma największe przyzwolenie wśród Polaków, jeśli chodzi o nieetyczne zachowania finansowe.

Najnowsze badanie „Moralność finansowa Polaków 2023” przeprowadzone przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych wykazało, że Polacy dość często przymykają oko na nieetyczne zachowania finansowe. W 2023 roku Indeks Akceptacji Nieetycznych Zachowań Finansowych wynosi 45,1 punktów, czyli o ponad 4 punkty więcej niż przed wybuchem pandemii.

Ze wszystkich nieetycznych działań finansowych Polacy najczęściej akceptują pracę na czarno, jeśli pozwoli to uniknąć ściągnięcia długów z pensji. Zrozumienie dla takiego zachowania ma aż 61,6 proc. ankietowanych. Kolejne miejsce w rankingu zajęło płacenie za towary lub usługi gotówką w celu uniknięcia płacenia VAT-u, które to otrzymało 53,6 proc. przyzwoleń. Z kolei 53,2 proc. Polaków akceptuje przepisywanie majątku na rodzinę, aby uciec przed wierzycielami.

Raport „Moralność finansowa Polaków 2023” pokazuje, że wyższym stopniem akceptacji nieetycznych zachowań w sferze finansowej cechują się mężczyźni, w tym przede wszystkim osoby młode, które mają problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań finansowych. Często kieruje nimi poczucie krzywdy bądź niezadowolenia, co pozwala im posługiwać się zasadą wzajemności bez względu na to, czy chodzi o relacje z instytucjami finansowymi, urzędem skarbowym czy nawet kasjerem w sklepie

– powiedział Marcin Czugan, Prezes ZPF.

Wysoko w rankingu akceptacji nieetycznych zachowań finansowych uplasowało się też częste zmienianie rachunków bankowych, aby uciec przed komornikiem (52,8 proc.) oraz zatajanie informacji uniemożliwiających wzięcie kredytu (51,7 proc.). Najmniejszą tolerancję Polacy mają dla posługiwania się cudzym dokumentem tożsamości w celu zaciągnięcia kredytu lub pożyczki, co akceptuje tylko 11,2 proc. ankietowanych.

Źródło: ZPF

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA