fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaFinanseAkceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Akceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji ma największe przyzwolenie wśród Polaków, jeśli chodzi o nieetyczne zachowania finansowe.

Najnowsze badanie „Moralność finansowa Polaków 2023” przeprowadzone przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych wykazało, że Polacy dość często przymykają oko na nieetyczne zachowania finansowe. W 2023 roku Indeks Akceptacji Nieetycznych Zachowań Finansowych wynosi 45,1 punktów, czyli o ponad 4 punkty więcej niż przed wybuchem pandemii.

Ze wszystkich nieetycznych działań finansowych Polacy najczęściej akceptują pracę na czarno, jeśli pozwoli to uniknąć ściągnięcia długów z pensji. Zrozumienie dla takiego zachowania ma aż 61,6 proc. ankietowanych. Kolejne miejsce w rankingu zajęło płacenie za towary lub usługi gotówką w celu uniknięcia płacenia VAT-u, które to otrzymało 53,6 proc. przyzwoleń. Z kolei 53,2 proc. Polaków akceptuje przepisywanie majątku na rodzinę, aby uciec przed wierzycielami.

Raport „Moralność finansowa Polaków 2023” pokazuje, że wyższym stopniem akceptacji nieetycznych zachowań w sferze finansowej cechują się mężczyźni, w tym przede wszystkim osoby młode, które mają problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań finansowych. Często kieruje nimi poczucie krzywdy bądź niezadowolenia, co pozwala im posługiwać się zasadą wzajemności bez względu na to, czy chodzi o relacje z instytucjami finansowymi, urzędem skarbowym czy nawet kasjerem w sklepie

– powiedział Marcin Czugan, Prezes ZPF.

Wysoko w rankingu akceptacji nieetycznych zachowań finansowych uplasowało się też częste zmienianie rachunków bankowych, aby uciec przed komornikiem (52,8 proc.) oraz zatajanie informacji uniemożliwiających wzięcie kredytu (51,7 proc.). Najmniejszą tolerancję Polacy mają dla posługiwania się cudzym dokumentem tożsamości w celu zaciągnięcia kredytu lub pożyczki, co akceptuje tylko 11,2 proc. ankietowanych.

Źródło: ZPF

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Sprzeciw wobec zniesienia limitu zadłużania państwa

Politycy Konfederacji potępiają bardzo niebezpieczny pomysł Jadwigi Emilewicz, byłej wicepremier, a obecnie sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, by zwiększyć limit zadłużenia publicznego.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA