fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaBiznesCzy Polacy chcą handlu w niedziele?

Czy Polacy chcą handlu w niedziele?

Zdecydowanie więcej Polaków jest przeciwko zakazowi handlu w niedziele niż go popiera - wynika z sondażu agencji Inquiry opublikowanego w „Rzeczpospolitej”.

Zakazu nie popiera 57 proc. Polaków, a jego utrzymania chciałoby 28 proc. ankietowanych. Polacy chcą móc robić zakupy w niedziele, bo nie lubią zakazów (50 proc.), a także nie mają czasu na chodzenie do sklepów w pozostałe dni tygodnia (37 proc.). Co dziesiąty ankietowany wskazuje, że zakaz handlu w niedzielę jest negatywny, bo uniemożliwia im pracę w ten dzień.

— Wyniki są stabilne i widać zdecydowaną przewagę osób, które oceniają go negatywnie. Zdania są bardziej podzielone, jeśli chodzi o kwestię, jak praca handlu w niedzielę powinna być uregulowana, choć także przewagę mają osoby chcące w ten dzień kupować — powiedziała w „Rz” Agnieszka Górnicka, prezes Inquiry.

„Rzeczpospolita” cytuje również Krzysztofa Poznańskiego, dyrektora zarządzającego Polskiej Rady Centrów Handlowych, który przypomniał, że od 2018 r. apeluje o przywrócenie handlowych niedziel i wskazał, że pandemia tylko wzmocniła stanowisko Rady. Głównym argumentem przywrócenia handlu w niedziele już teraz ma być fakt, że ruch w centrach handlowych rozłożyłby się na siedem dni w tygodniu, dzięki czemu łatwiej byłoby kontrolować sytuację epidemiczną w kraju. Krzysztof Poznański podaje też przykład innych krajów Unii Europejskiej, jak Włochy, które powoli odchodzą od ograniczeń handlowych w niedziele.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA