Zdecydowanie więcej Polaków jest przeciwko zakazowi handlu w niedziele niż go popiera – wynika z sondażu agencji Inquiry opublikowanego w „Rzeczpospolitej”.

Pexels.com

Zakazu nie popiera 57 proc. Polaków, a jego utrzymania chciałoby 28 proc. ankietowanych. Polacy chcą móc robić zakupy w niedziele, bo nie lubią zakazów (50 proc.), a także nie mają czasu na chodzenie do sklepów w pozostałe dni tygodnia (37 proc.). Co dziesiąty ankietowany wskazuje, że zakaz handlu w niedzielę jest negatywny, bo uniemożliwia im pracę w ten dzień.

— Wyniki są stabilne i widać zdecydowaną przewagę osób, które oceniają go negatywnie. Zdania są bardziej podzielone, jeśli chodzi o kwestię, jak praca handlu w niedzielę powinna być uregulowana, choć także przewagę mają osoby chcące w ten dzień kupować — powiedziała w „Rz” Agnieszka Górnicka, prezes Inquiry.

„Rzeczpospolita” cytuje również Krzysztofa Poznańskiego, dyrektora zarządzającego Polskiej Rady Centrów Handlowych, który przypomniał, że od 2018 r. apeluje o przywrócenie handlowych niedziel i wskazał, że pandemia tylko wzmocniła stanowisko Rady. Głównym argumentem przywrócenia handlu w niedziele już teraz ma być fakt, że ruch w centrach handlowych rozłożyłby się na siedem dni w tygodniu, dzięki czemu łatwiej byłoby kontrolować sytuację epidemiczną w kraju. Krzysztof Poznański podaje też przykład innych krajów Unii Europejskiej, jak Włochy, które powoli odchodzą od ograniczeń handlowych w niedziele.

Źródło: Rzeczpospolita

Poprzedni artykułMinimalny CIT zagrożeniem dla podmiotów leczniczych?
Następny artykułKGHM na nowej giełdzie w Chinach. To największy polski eksporter do Państwa Środka