fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseCzy Polacy rozmawiają ze sobą o pieniądzach?

Czy Polacy rozmawiają ze sobą o pieniądzach?

Większość Polaków rozmawia o finansach ze swoją partnerką lub partnerem, ale ciągle sporo osób w ogóle nie czuje takiej potrzeby.

Ponad połowa Polaków rozmawia o sprawach finansowych ze swoim partnerem lub partnerką – wynika z badania „Związek a finanse” przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank. O pieniądzach częściej jednak rozmawia się w małżeństwach niż w związkach nieformalnych.

Badanie Santander Consumer Banku wykazało, że o finansach rozmawia 56 proc. Polaków wspólnie prowadzących gospodarstwo domowe. W przypadku małżeństw odsetek ten wyniósł 58 proc., natomiast wśród osób żyjących w związkach niesformalizowanych było to 50 proc. osób. Najczęściej o pieniądzach w związku rozmawiają 30-latkowie, bo w tej grupie było to 63 proc. ankietowanych oraz osoby z wyższym wykształceniem, wśród których taki odsetek wyniósł 59 proc.

Co trzecia osoba w związku okazjonalnie rozmawia o wydatkach ze swoim partnerem lub partnerką, na przykład kiedy czeka ich perspektywa wydania większej sumy pieniędzy

– powiedziała cytowana w raporcie Anna Szczechowiak z Santander Consumer Banku.

Wśród powodów, dla których Polacy nie rozmawiają ze swoimi partnerami o pieniądzach wymieniono zupełny brak takiej potrzeby, na co wskazało 9 proc. ankietowanych. Poza tym 5 proc. wskazało, że woli nie rozmawiać w związku o sprawach finansowych, bo jest to „niekomfortowy i trudny wątek”, a więc lepiej go po prostu unikać.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA