fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaFinanseCzy Polacy rozmawiają ze sobą o pieniądzach?

Czy Polacy rozmawiają ze sobą o pieniądzach?

Większość Polaków rozmawia o finansach ze swoją partnerką lub partnerem, ale ciągle sporo osób w ogóle nie czuje takiej potrzeby.

Ponad połowa Polaków rozmawia o sprawach finansowych ze swoim partnerem lub partnerką – wynika z badania „Związek a finanse” przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank. O pieniądzach częściej jednak rozmawia się w małżeństwach niż w związkach nieformalnych.

Badanie Santander Consumer Banku wykazało, że o finansach rozmawia 56 proc. Polaków wspólnie prowadzących gospodarstwo domowe. W przypadku małżeństw odsetek ten wyniósł 58 proc., natomiast wśród osób żyjących w związkach niesformalizowanych było to 50 proc. osób. Najczęściej o pieniądzach w związku rozmawiają 30-latkowie, bo w tej grupie było to 63 proc. ankietowanych oraz osoby z wyższym wykształceniem, wśród których taki odsetek wyniósł 59 proc.

Co trzecia osoba w związku okazjonalnie rozmawia o wydatkach ze swoim partnerem lub partnerką, na przykład kiedy czeka ich perspektywa wydania większej sumy pieniędzy

– powiedziała cytowana w raporcie Anna Szczechowiak z Santander Consumer Banku.

Wśród powodów, dla których Polacy nie rozmawiają ze swoimi partnerami o pieniądzach wymieniono zupełny brak takiej potrzeby, na co wskazało 9 proc. ankietowanych. Poza tym 5 proc. wskazało, że woli nie rozmawiać w związku o sprawach finansowych, bo jest to „niekomfortowy i trudny wątek”, a więc lepiej go po prostu unikać.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA