fbpx
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaKrajCzy Polacy są pracowici?

Czy Polacy są pracowici?

Zdecydowana większość zatrudnionych Polaków angażuje się w pracę.

Z badania portalu Pracuj.pl wynika, że niemal 8 na 10 zatrudnionych Polaków angażuje się w pracę, ale częściej są to kobiety (83 proc.) niż mężczyźni. Najpopularniejszym wymiarem pracy pozostaje „pełny etat”, a średnio 8 godzin dziennie pracuje 54 proc. badanych.

Mniej niż 8 godzin pracuje 23 proc. ankietowanych i również 23 proc. Polaków pracuje ponad 9 godzin dziennie. Według autorów badania „narażenie przepracowaniem ze względu na wymiar pracy wyraźnie częściej dostrzegalne jest wśród mężczyzn”, gdyż wśród panów pracę ponad 8 godzin dziennie deklaruje 29 proc. badanych, podczas gdy u pań jest to 19 proc.

Warte odnotowania jest to, że 37 proc. respondentów przyznaje, że w pracy skupia się wyłącznie na formalnych obowiązkach,  starając się unikać dodatkowych zadań. Analitycy Pracuj.pl twierdzą, że świadczy to o tym, iż „część respondentów chce wykonywać swoje podstawowe zadania z zaangażowaniem, ale nie chce podchodzić do zadań z elastycznością i gotowością na zmiany”. Niechęć do wykonywania zadań poza ustaloną listą częściej wykazują pracownicy fizyczni (48 proc.) niż biurowi (34 proc.). Aż 40 proc. respondentów nie widzi większych korzyści z dawania z siebie w pracy więcej niż potrzeba.

– To grupa osób, których potrzeby nie zostały prawdopodobnie odpowiednio zaadresowane przez firmowe strategie rozwoju karier, szkolenia, premiowania czy wynagradzania – powiedziała cytowana w komunikacie prasowym Agnieszka Bieniak z Grupy Pracuj.

W opinii ekspertki pracownik, który nie widzi własnej korzyści w angażowaniu się w codzienne obowiązki, jest mocniej narażony na wypalenie, niechęć wobec pracy, a w dłuższej perspektywie – na odejście z firmy. Takie wyniki sondażu mogą świadczyć o tym, że „programy rozwojowe i motywacyjne w wielu miejscach wciąż funkcjonują niedostatecznie skutecznie”.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA