fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaKrajCzy Polacy są pracowici?

Czy Polacy są pracowici?

Zdecydowana większość zatrudnionych Polaków angażuje się w pracę.

Z badania portalu Pracuj.pl wynika, że niemal 8 na 10 zatrudnionych Polaków angażuje się w pracę, ale częściej są to kobiety (83 proc.) niż mężczyźni. Najpopularniejszym wymiarem pracy pozostaje „pełny etat”, a średnio 8 godzin dziennie pracuje 54 proc. badanych.

Mniej niż 8 godzin pracuje 23 proc. ankietowanych i również 23 proc. Polaków pracuje ponad 9 godzin dziennie. Według autorów badania „narażenie przepracowaniem ze względu na wymiar pracy wyraźnie częściej dostrzegalne jest wśród mężczyzn”, gdyż wśród panów pracę ponad 8 godzin dziennie deklaruje 29 proc. badanych, podczas gdy u pań jest to 19 proc.

Warte odnotowania jest to, że 37 proc. respondentów przyznaje, że w pracy skupia się wyłącznie na formalnych obowiązkach,  starając się unikać dodatkowych zadań. Analitycy Pracuj.pl twierdzą, że świadczy to o tym, iż „część respondentów chce wykonywać swoje podstawowe zadania z zaangażowaniem, ale nie chce podchodzić do zadań z elastycznością i gotowością na zmiany”. Niechęć do wykonywania zadań poza ustaloną listą częściej wykazują pracownicy fizyczni (48 proc.) niż biurowi (34 proc.). Aż 40 proc. respondentów nie widzi większych korzyści z dawania z siebie w pracy więcej niż potrzeba.

– To grupa osób, których potrzeby nie zostały prawdopodobnie odpowiednio zaadresowane przez firmowe strategie rozwoju karier, szkolenia, premiowania czy wynagradzania – powiedziała cytowana w komunikacie prasowym Agnieszka Bieniak z Grupy Pracuj.

W opinii ekspertki pracownik, który nie widzi własnej korzyści w angażowaniu się w codzienne obowiązki, jest mocniej narażony na wypalenie, niechęć wobec pracy, a w dłuższej perspektywie – na odejście z firmy. Takie wyniki sondażu mogą świadczyć o tym, że „programy rozwojowe i motywacyjne w wielu miejscach wciąż funkcjonują niedostatecznie skutecznie”.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jaki jest koszt wychowania dziecka w Polsce, czyli prawdziwe przyczyny kryzysu demograficznego

Koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2023 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wynosi 309 tys. zł, a dwójki dzieci – 513 tys. zł. Rok wcześniej koszty te wyniosły odpowiednio 265 tys. i 439 tys. zł. Wynika z obliczeń przygotowanych przez Centrum im. Adama Smitha.
7 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA