Z badania portalu Pracuj.pl wynika, że niemal 8 na 10 zatrudnionych Polaków angażuje się w pracę, ale częściej są to kobiety (83 proc.) niż mężczyźni. Najpopularniejszym wymiarem pracy pozostaje „pełny etat”, a średnio 8 godzin dziennie pracuje 54 proc. badanych.
Mniej niż 8 godzin pracuje 23 proc. ankietowanych i również 23 proc. Polaków pracuje ponad 9 godzin dziennie. Według autorów badania „narażenie przepracowaniem ze względu na wymiar pracy wyraźnie częściej dostrzegalne jest wśród mężczyzn”, gdyż wśród panów pracę ponad 8 godzin dziennie deklaruje 29 proc. badanych, podczas gdy u pań jest to 19 proc.
Warte odnotowania jest to, że 37 proc. respondentów przyznaje, że w pracy skupia się wyłącznie na formalnych obowiązkach, starając się unikać dodatkowych zadań. Analitycy Pracuj.pl twierdzą, że świadczy to o tym, iż „część respondentów chce wykonywać swoje podstawowe zadania z zaangażowaniem, ale nie chce podchodzić do zadań z elastycznością i gotowością na zmiany”. Niechęć do wykonywania zadań poza ustaloną listą częściej wykazują pracownicy fizyczni (48 proc.) niż biurowi (34 proc.). Aż 40 proc. respondentów nie widzi większych korzyści z dawania z siebie w pracy więcej niż potrzeba.
– To grupa osób, których potrzeby nie zostały prawdopodobnie odpowiednio zaadresowane przez firmowe strategie rozwoju karier, szkolenia, premiowania czy wynagradzania – powiedziała cytowana w komunikacie prasowym Agnieszka Bieniak z Grupy Pracuj.
W opinii ekspertki pracownik, który nie widzi własnej korzyści w angażowaniu się w codzienne obowiązki, jest mocniej narażony na wypalenie, niechęć wobec pracy, a w dłuższej perspektywie – na odejście z firmy. Takie wyniki sondażu mogą świadczyć o tym, że „programy rozwojowe i motywacyjne w wielu miejscach wciąż funkcjonują niedostatecznie skutecznie”.
PAP