fbpx
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesCzy Polski Ład napędzi inflację? Minister Kościński zaklina rzeczywistość

Czy Polski Ład napędzi inflację? Minister Kościński zaklina rzeczywistość

Efekt wdrożenia ustaw Polskiego Ładu nie będzie miał charakteru inflacjogennego - uważa minister finansów Tadeusz Kościński. I dodaje, że ma nadzieję, iż prezydent podpisze ustawy z tego pakietu do końca listopada.

– Prognozujemy, że inflacja będzie schodziła w przyszłym roku. Nie wierzę w to, że Polski Ład napędzi inflację, gdyż ci, co mniej zarabiają, nie będą płacić podatków. To jest grupa, która nie chodzi do restauracji i nie podróżuje za granicę. To jest grupa, która potrzebuje pieniędzy na podstawowe potrzeby, a to nie będzie napędzać inflacji – powiedział Kościński w wywiadzie dla Money.pl.

Dodał, że Polski Ład niczego nie zmieni negatywnie w budżecie na przyszły rok. – Włączyliśmy konsekwencje Polskiego Ładu do przyszłorocznego budżetu, nie włączyliśmy KPO. Konsekwencje Polskiego Ładu są takie, że Polacy będą płacić mniejsze podatki, co zostawi więcej pieniędzy w ich kieszeniach, co zwiększy konsumpcję – wskazał.

To, co robi minister finansów, nazywa się zaklinaniem rzeczywistości. Wiara w zbawienną dla gospodarki moc Polskiego Ładu i opowiadanie o tym, że program ten jest obniżką podatków, nijak ma się do rzeczywistości, o czym konsekwentnie na łamach „Forum Polskiej Gospodarki” oraz FPG24.PL piszemy, podając na dowód tej tezy dokładne wyliczenia.

A co do inflacji, wczoraj Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że inflacja konsumencka wyniosła 5,5 proc. w ujęciu rocznym w sierpniu 2021 r. Zdaniem większości analityków bankowych, podwyższona inflacja zostanie z nami do końca roku, zbliżając się do 6 proc. r/r. A co będzie w przyszłym? Wiele zależeć będzie od cen energii i paliwa, czyli krótko mówiąc od wdrażania w życie tzw. Europejskiego Zielonego Ładu i pakietu Fit for 55. W tym kontekście na obniżki cen raczej byśmy nie liczyli. Wręcz przeciwnie, radzimy przygotować się na podwyżki. I to w niektórych obszarach szokujące…

 

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA