fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCzy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Od lutego 2022 roku dokładnie 69 proc. polskich firm dokonało zmian w umowach ze swoimi kontrahentami, aby dopasować się do sankcji nałożonych na Rosję za jej atak na Ukrainę – wynika z raportu firmy doradczej EY, o którym pisze poniedziałkowa „Rzeczpospolita”. W ciągu ostatnich dwóch lat Komisja Europejska opublikowała 13 pakietów sankcyjnych na Rosję, które polskie firmy muszą respektować.

Badanie EY wykazało, że z importu lub eksportu towarów lub usług z i do rynków wschodnich zrezygnowało aż 67 proc. przebadanych firm, zaś 54 proc. zakończyła współpracę z którymś ze swoich kontrahentów. Poza tym z raportu dowiadujemy się, że 63 proc. przedsiębiorstw monitoruje zmiany na listach sankcyjnych i manualnie weryfikuje kontrahentów. Jednocześnie 31 proc. firm było narażonych na ryzyko niezamierzonego naruszenia sankcji, a 16 proc. sankcje naruszyło. Aż 73 proc. badanych uważa, że nie naruszyło sankcji, a 51 proc. jest przekonanych, że nie było narażonych na naruszenie sankcji w sposób niezamierzony. Zdaniem analityków EY mogło to jednak nastąpić nieświadomie.

Eksperci EY na podstawie danych GUS policzyli także, że w ciągu 18 miesięcy od wybuchu wojny eksport towarów i usług polskich firm do Rosji zmniejszył się o 11 mld zł, czyli o 33 proc. W tym samym czasie gwałtownie, bo o 13 mld zł,czyli o 57 proc., wzrósł jednak eksport do Turcji i krajów Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (Kazachstan, Białoruś, Armenia, Uzbekistan, Kirgistan, Azerbejdżan, Tadżykistan)

– napisano w artykule „Rzeczpospolitej”.

Niewykluczone, że część z towarów wyeksportowanych do Turcji i Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej i tak mogła trafić na Białoruś lub do Rosji, gdyż kraje te mogą wykorzystywać pośredników, aby omijać sankcje. Dlatego warto, aby polskie firmy rzetelnie sprawdzały strukturę właścicielską firm, z którymi robią interesy, bo może się zdarzyć, że znajdują się tam podmioty objęte sankcjami.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA