fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaFinanseCzy polskie spółki giełdowe spłacają długi w terminie?

Czy polskie spółki giełdowe spłacają długi w terminie?

Aż co siódma krajowa spółka notowana na giełdzie nie reguluje na czas swoich zobowiązań.

Najnowsze dane Krajowego Rejestru Długów (KRD) i Rzetelnej Firmy mówią, że zobowiązań na czas nie reguluje aż 13 proc. polskich spółek giełdowych. Wartość rynkowa zadłużonych spółek giełdowych przekracza 49 mld zł. Problem dotyczy głównie sektora przemysłowego i handlowego.

Łączne zadłużenie polskich spółek giełdowych wynosi 16,5 mln zł i dotyczy ono niemal tysiąca niezapłaconych faktur. Co więcej, na swoje pieniądze czekają mniejsze firmy, przez co zagrożona może być ich płynność finansowa.

– W zestawieniu z ubiegłoroczną edycją badania „Długi spółek giełdowych” widzimy, że liczba zadłużonych firm wzrosła i to pomimo tego, że w 2021 r. krajowych przedsiębiorstw było na giełdzie więcej. Znacznie zmniejszyła się za to łączna kwota zaległości – z 23,8 mln zł w lipcu 2021 r. do 16,5 mln zł we wrześniu br. Zadłużone spółki giełdowe mają w sumie 986 zobowiązań wobec 135 wierzycieli. Ale tu nie wielkość zadłużenia ma znaczenie, a sam fakt, że powstało, a nie powinno – powiedział w komunikacie prezes KRD Adam Łącki.

Według danych KRD każdy z giełdowych dłużników ma do oddania średnio ok. 330 tys. zł. Więcej niż 10 proc. z zadłużonych spółek to giganci, których wartość przekracza 1 mld zł. Z kolei 20 proc. to spółki o wartości ponad 0,5 mld zł. Największy zadłużony gigant to spółka o wartości 15 mld zł.

Najwięcej zadłużonych spółek to firmy handlowe i przemysłowe (po 10 przedsiębiorstw), a następne są spółki z sektora budowlanego (7 podmiotów). Największe zadłużenie dotyczy właśnie branży budowlanej. Dane KRD wykazały, że najwięcej nieuregulowanych zobowiązań (189) oraz najliczniejszą grupę wierzycieli (37) mają spółki handlowe.

ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA