fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaFinanseCzy polskie spółki giełdowe spłacają długi w terminie?

Czy polskie spółki giełdowe spłacają długi w terminie?

Aż co siódma krajowa spółka notowana na giełdzie nie reguluje na czas swoich zobowiązań.

Najnowsze dane Krajowego Rejestru Długów (KRD) i Rzetelnej Firmy mówią, że zobowiązań na czas nie reguluje aż 13 proc. polskich spółek giełdowych. Wartość rynkowa zadłużonych spółek giełdowych przekracza 49 mld zł. Problem dotyczy głównie sektora przemysłowego i handlowego.

Łączne zadłużenie polskich spółek giełdowych wynosi 16,5 mln zł i dotyczy ono niemal tysiąca niezapłaconych faktur. Co więcej, na swoje pieniądze czekają mniejsze firmy, przez co zagrożona może być ich płynność finansowa.

– W zestawieniu z ubiegłoroczną edycją badania „Długi spółek giełdowych” widzimy, że liczba zadłużonych firm wzrosła i to pomimo tego, że w 2021 r. krajowych przedsiębiorstw było na giełdzie więcej. Znacznie zmniejszyła się za to łączna kwota zaległości – z 23,8 mln zł w lipcu 2021 r. do 16,5 mln zł we wrześniu br. Zadłużone spółki giełdowe mają w sumie 986 zobowiązań wobec 135 wierzycieli. Ale tu nie wielkość zadłużenia ma znaczenie, a sam fakt, że powstało, a nie powinno – powiedział w komunikacie prezes KRD Adam Łącki.

Według danych KRD każdy z giełdowych dłużników ma do oddania średnio ok. 330 tys. zł. Więcej niż 10 proc. z zadłużonych spółek to giganci, których wartość przekracza 1 mld zł. Z kolei 20 proc. to spółki o wartości ponad 0,5 mld zł. Największy zadłużony gigant to spółka o wartości 15 mld zł.

Najwięcej zadłużonych spółek to firmy handlowe i przemysłowe (po 10 przedsiębiorstw), a następne są spółki z sektora budowlanego (7 podmiotów). Największe zadłużenie dotyczy właśnie branży budowlanej. Dane KRD wykazały, że najwięcej nieuregulowanych zobowiązań (189) oraz najliczniejszą grupę wierzycieli (37) mają spółki handlowe.

ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA