fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseCzy to już spirala cenowo-płacowa?

Czy to już spirala cenowo-płacowa?

Po raz pierwszy w historii przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 9 osób przekroczyło 6 tys. zł — wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Przęciętna płaca w takich firmach w listopadzie osiągnęła pułap 6022,49 zł i jest to wzrost o 9,8 proc. rdr. Jak przypomina „Business Insider Polska” poprzedni rekord z grudnia 2020 r. wynosił 5973,07 zł.

Magazyn podejrzewa, że przyspieszenie wzrostu płac to skutek inflacji, bo pracownicy zażądali od pracodawców wyrównań, a to może grozić uruchomieniem spirali inflacyjnej, czego obawiał się już Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Te podwyżki wynagrodzeń dla pracowników przesdsiębiorcy będą bowiem sobie rekompensować przez podwyżkę dóbr i usług, które oferują.

— Dzisiaj trudno powiedzieć, czy zaskoczenie płacowe to już sygnał spirali płacowo-cenowej, czy wcześniejszych wypłat premii przed wzrostem podatków dla niektórych. Niemniej jednak ryzyko spirali placowo cenowej wliczamy w prognozy inflacji i podwyżek — komentują cytowani przez „Business Insider Polska” analitycy ING Economics.

Z kolei analitycy mBank Research na Twitterze napisali, że „być może wynik płac jest zawyżony przez przesuwanie premii z grudnia na listopad”.

Źródło: Business Insider Polska

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA