fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaBiznesCzy uchodźcy wpłyną na naszą gospodarkę?

Czy uchodźcy wpłyną na naszą gospodarkę?

Obecna sytuacja migracyjna pozostaje bez wpływu na polski rynek pracy w ujęciu krótkoterminowym i nie ingeruje bezpośrednio w funkcjonowanie gospodarki — stwierdził w rozmowie z ISBnews zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak.

Ekspert podkreślił, że oszacowanie ostatecznej skali migracji z uwagi na toczącą się wojnę na Ukrainie jest obecnie trudne i zależy od rozwoju sytuacji militarnej. Poza tym, dzisiaj kluczowym zagadnieniem pozostaje udzielenie pomocy humanitarnej obywatelom Ukrainy, uchodźcom wojennym, stworzenie pewnej infrastruktury pomocowej i sprawne skoordynowanie tych działań przez administrację publiczną.

– Bezpośrednio dla rynku pracy to, co dzieje się na Wschodzie pozostaje bez wpływu w horyzoncie krótkoterminowym. Częściowy odpływ pracowników ukraińskich z Polski może spowodować napięcia podażowe. W ujęciu sektorowym wpływ tej sytuacji może dotyczyć głównie sektora budowlanego i transportowego i będzie on raczej krótkoterminowy. Obecnie jest to kwestia szokowa, a nie mechanizm, który permanentnie miałby sparaliżować te branże – powiedział Kubisiak w rozmowie z ISBnews.

Głównym wyzwaniem dla branży transportowej, obok niedoborów kierowców, będzie zamknięcie i sparaliżowanie rynków Białorusi, Rosji i Ukrainy. Co do obecnej migracji, to ekspertom ciężko ocenić, jakie są ich plany i czy będą oni chcieli w Polsce żyć i pracować, czy też będą liczyli na jak najszybszy powrót do ojczyzny.

– To, co możemy dziś prognozować, to sytuację, że stan wojny przełoży się zapewne na wyższą inflację w Polsce i w okolicach kwietnia br. pojawi się dwucyfrowy odczyt inflacji  związany z kosztami surowców i energii. Ich ceny od wybuchu wojny na światowych rynkach bardzo wzrosły, podobnie jak ceny żywności. Ukraina jest bardzo ważnym producentem zboża – podsumował Kubisiak.

Źródło: ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA