Ministerstwo Finansów nie planuje na 2023 r. wprowadzania żadnych nowych podatków.

ministerstwo finansów zapowiedź zmian w odliczaniu VAT po wyroku TSUE - grafika wpisu
Źródło: gov.pl

Wiceminister finansów Artur Soboń podczas spotkania zorganizowanego przez Konfederację Lewiatan poinformował, że w 2023 r. nie są planowane żadne nowe podatki. Przedstawiciele pracodawców nie ukrywają, że dla przedsiębiorców jest to dobra wiadomość.

Wiceszef resortu potwierdził, że na bieżący rok rząd nie planuje wprowadzenia podatku od tzw. zysków nadzwyczajnych, ale dodał, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad regulacjami, które mają zniechęcić do pakietowego nabywania nieruchomości. Będzie to oznaczało najprawdopodobniej wyższą stawkę podatku od czynności cywilnoprawnych od zakupu każdego kolejnego mieszkania ponad posiadane już pięć nieruchomości.

Podczas spotkania przyznano, że w projekcie ustawy o Krajowym Systemie e-Faktur rząd uwzględni część postulatów zgłoszonych przez Konfederację Lewiatan. Dyrektor departamentu podatków dochodowych Jarosław Szatański poinformował, że przedłużone zostaną terminy na złożenie zeznań rocznych CIT-8 oraz sprawozdań finansowych za 2022 r. Poza tym Ministerstwo Finansów nie ma zamiaru spieszyć się z wdrożeniem dyrektywy o tzw. globalnym podatku minimalnym. Władze zdają sobie sprawię, że regulacje te mają ogromny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorców i całej gospodarki.

W 2023 r. nie są też planowane zmiany w podatku akcyzowym, podatku od sprzedaży detalicznej, a także nie będzie zmian w opodatkowaniu zysków kapitałowych tzw. podatkiem Belki. Departament VAT nie planuje obecnie zmian w zakresie opodatkowania tzw. grup VAT.

Konfederacja Lewiatan

Poprzedni artykułZUS zadowolony z wyników
Następny artykułPolacy chętnie korzystają z kart płatniczych