fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCzy Wielka Rezygnacja dotrze do Polski?

Czy Wielka Rezygnacja dotrze do Polski?

W 2023 r. polskie firmy muszą spodziewać się rosnących oczekiwań płacowych pracowników.

Z badania firmy Antal wynika, że specjaliści i menedżerowie w Polsce w 2023 r. będą domagali się gwałtownych podwyżek. Większość firm nie będzie w stanie sprostać tym oczekiwaniom, choć w każdej branży znajdują się przedsiębiorstwa tego świadome i planujące wyrównania.

Cytowani przez RMF FM eksperci firmy Antal przewidują większe zainteresowanie zmianą zatrudnienia, gdyż ich zdaniem aktywność na rynku pracy jest mocno związana z zadowoleniem z obecnej sytuacji zawodowej. I tak – wśród osób, które nie widzą pozytywnych zmian w swojej pracy nowego zatrudnienia szuka aż 76 proc. pracowników, podczas gdy wśród osób odczuwających pozytywne zmiany taki odsetek wyniósł zaledwie 23 proc.

– Przyszłość pokaże, czy wzrost związany z liczbą osób szukających pracy to chwilowy trend, mający na celu raczej sprawdzenie, jak obecnie wygląda rynek, czy może jednak dotrze do nas zza oceanu zjawisko Wielkiej Rezygnacji (ang. Great Resignation) — powiedziała Anika Jabłońska z Antal IT Services. – Trend łączony do tej pory głównie z rynkiem pracy w Stanach Zjednoczonych dotyczy fali zwolnień́ z inicjatywy pracowników, które wiązać́ można z brakiem wsparcia ze strony państwa oraz niezadowalającymi warunkami pracy. Natomiast pogarszające się̨ wskaźniki ekonomiczne mogą̨ zwiększyć́ znaczenie stabilizacji i bezpieczeństwa, co przełoży się̨ na ograniczenie składanych wypowiedzeń – dodała.

Według ekspertów z Antal ostateczny poziom rotacji pracowników w organizacji bardzo zależy od samych pracodawców, ich dojrzałości i kompetencji. Aż 53 proc. pracowników odchodzi z pracy z powodu złego zarządzania w organizacji.

– Decydującym czynnikiem są w obecnej sytuacji kompetencje menedżerskie i liderskie osób zarządzających zespołami w sytuacjach trudnych, niestabilnych, z dużą dynamiką zmian, na których wpływ mają pandemia, wojna, kryzys energetyczny, wciąż rosnąca inflacja – podkreśliła Katarzyna Sławińska z Antal Engineering & Operations.

RMF FM

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA