fbpx
czwartek, 31 października, 2024
Strona głównaPodatkiCzy wróci zryczałtowana składka zdrowotna dla przedsiębiorców?

Czy wróci zryczałtowana składka zdrowotna dla przedsiębiorców?

Wiceminister finansów Jarosłąw Neneman odrzucił możliwość prostego powrotu do zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

Wiceminister finansów Jarosław Neneman podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego powiedział, że nie da się w prosty sposób wrócić do składki zdrowotnej dla przedsiębiorców na zasadach sprzed Polskiego Ładu. Propozycje w sprawie zmian w składce mamy jednak poznać w przyszłym tygodniu.

Wiceminister Neneman podkreślił, że od wprowadzenia Polskiego Ładu zmieniło się sporo rzeczy i sama konstrukcja systemu.

Koszt w warunkach dzisiejszych powrotu do sytemu poprzedniego, jeden do jednego, to 92 mld zł. Wiadomo, że to jest koszt abstrakcyjny. Gdybyśmy wrócili do tych zasad składki zdrowotnej, które były przed Polskim Ładem, ale bez odliczenia, to jest koszt niecałe 9 mld, ale redystrybucyjne konsekwencje są takie, że 7 pierwszych decyli trochę traci, natomiast 10. decyl zyskuje ponad 9 mld. Wydaje się, że takie rozwiązanie jest nierozsądne

– wytłumaczył Jarosław Neneman.

Aktualnie zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców są tematem prac prowadzonych przez rząd Koalicji Obywatelskiej. Według minister zdrowia Izabeli Leszczyny już w następnym tygodniu zostanie przedstawiony ostateczny efekt współpracy resortów finansów i zdrowia w tej sprawie.

Co oznaczałby powrót do zryczałtowanej składki zdrowotnej?

Obecnie przedsiębiorców w Polsce obowiązuje tzw. system proporcjonalny, który zakłada, że osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczający się w ramach podatku liniowego płacą składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. od dochodu. Zdaniem Michała Mycka, ekonomisty i dyrektora Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA, na ewentualnym powrocie zryczałtowanej składki zdrowotnej zyskaliby głównie przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i osiągający wysokie dochody.

Oczywiście wiele zależy od szczegółów przygotowanego przez rząd rozwiązania, ale w mojej opinii mali przedsiębiorcy o niskich dochodach niewiele na ryczałcie skorzystają, a mogą nawet stracić. Co więcej, ryczałt oznacza, że procentowo do osiąganych dochodów zapłacą znacznie więcej niż ci osiągający dużo wyższe dochody

– powiedział ekspert w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Poza tym, według wyliczeń CenEA, przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej zmniejszyłoby wpływy do NFZ o ok. 7 mld zł rocznie, a powstały deficyt musiałby zostać pokryty z budżetu centralnego, co oznaczać będzie albo zmniejszenie puli środków na inne cele, albo konieczność podniesienia innych obciążeń podatkowych.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA