fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaKrajDetaliści boją się systemu kaucyjnego. Dlaczego?

Detaliści boją się systemu kaucyjnego. Dlaczego?

Sieć Lewiatan alarmuje, że wprowadzenie systemu kaucyjnego na butelki szklane i plastikowe będzie olbrzymim obciążeniem dla najmniejszych sklepów – podaje „Puls Biznesu”.

Chodzi o przepisy, które mają wejść w życie od 2024 r. i będą wymagać odbioru opakowań od sklepów o powierzchni od 100 mkw. Według Lewiatana takie sklepy są zbyt małe, aby sprostać temu obowiązkowi od strony logistycznej.

Przede wszystkim małe sklepy będą miały olbrzymie trudności z odbiorem i składowaniem odpadów, aby zachować normy przeciwpożarowe i BHP. Według przedstawicieli Lewiatana sklepy musiałyby przeznaczyć na składowanie butelek nawet 30 proc. powierzchni handlowej, co spowoduje zmniejszenie przychodów. Poza tym sklepy będą musiały zatrudnić nowych pracowników, aby mogli oni obsługiwać system kaucyjny, co też zwiększy koszty działalności.

„Puls Biznesu” pisze, że przedsiębiorcy faktycznie będą kredytować system kaucyjny, bo dla odzyskania przez sklep kaucji, konieczne będzie opracowanie i sporządzenie odpowiednich raportów, które dopiero później będą zatwierdzane przez operatora systemu.

Źródło: Puls Biznesu

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA