fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaKrajDlaczego Polacy chcą pracować na emeryturze?

Dlaczego Polacy chcą pracować na emeryturze?

Zdecydowana większość Polaków nie planuje przechodzić na emeryturę i zamiast tego chcą kontynuować pracę.

Najnowszy raport opublikowany przez OLX Praca i Minds&Roses wykazał, że Polacy zbliżający się do emerytury wcale o niej nie myślą i chcą kontynuować swoją aktywność zawodową. Ankietowani motywują to nie tylko kwestiami finansowymi.

Wśród osób w wieku ochronnym kontynuację aktywności zawodowej planuje aż 69 proc. respondentów, zaś u pracowników w wieku przedemerytalnym jest to 63 proc. Wśród osób, które już nabyły prawo do emerytury, aktywnych zawodowo pozostaje 28 proc. badanych, którzy zwykle pracują w niepełnym wymiarze godzin lub na umowę zlecenie (49 proc.), a rzadziej na pełny etat (31 proc.). Poza tym przeszło połowa ankietowanych, którzy obecnie nie są aktywni zawodowo, podjęłaby pracę w sytuacji otrzymania ciekawej oferty.

Silversi chcą odpocząć, znajdować czas na aktywności pozazawodowe czy podróże. Jest wiele sposobów, by zachęcić do współpracy również te osoby, które z jednej strony nie mogą doczekać się emerytury, a z drugiej wiedzą, że będą tęsknili za pracą. Ważna jest elastyczność obu stron: praca w niepełnym wymiarze godzin, większa liczba dni urlopowych czy możliwość brania urlopów bezpłatnych

– powiedział Piotr Chwiedziewicz, Growth Manager w OLX Praca.

Polacy zbliżający się do emerytury chcą dalej pracować przede wszystkim ze względów finansowych, na co wskazuje 51 proc. ankietowanych, ale ważne są też kontakty społeczne (43 proc.). Poza tym aż jedna trzecia respondentów chce dalej pracować, bo po prostu lubią oni swoją dotychczasową pracę.

Jeśli chodzi o branże, które najchętniej zatrudniają silversów, to dominują zawody specjalistyczne (np. prawnicze, medyczne czy księgowość), gdzie cenione jest wieloletnie doświadczenie pracownika. Przybywa jednak też ofert pracy w transporcie oraz gastronomii.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA