fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesDofinansowanie dla firm ze Świętokrzyskiego

Dofinansowanie dla firm ze Świętokrzyskiego

W sumie 12 mln 681 tys. zł unijnego dofinansowania trafi do 21 świętokrzyskich firm. Przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć pieniądze na zakup nowoczesnych linii produkcyjnych oraz na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań i technologii. Wspierane będą branże, które szczególnie ucierpiały na koronakryzysie, przede wszystkim jednak te, których rozwój jest korzystny i perspektywiczny dla całej polskiej gospodarki.

Te 21 firm, które znajdowały się na liście rezerwowej konkursu „Wsparcie inwestycyjne sektora MŚP” otrzyma dofinansowanie w wysokości do 800 tys. zł każda.

– Wspieranie świętokrzyskich przedsiębiorców to jeden z naszych priorytetów. Ma to ogromne znaczenie szczególnie teraz, gdy małe i średnie firmy mierzą się z kryzysem ekonomicznym wywołanym pandemią koronawirusa, a jednocześnie chcą rozwijać swój potencjał, unowocześniać proces technologiczny i wprowadzać nowe produkty – powiedział Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. – Te przedsiębiorstwa w innowacjach widzą szansę na rozwój i odbudowanie swojej pozycji na rynku. Fundusze unijne mają wzmocnić ich potencjał i stać się kołem zamachowym rozwoju – dodał marszałek.

Dla kogo i na co?

Na wsparcie z funduszy unijnych – w łącznej wysokości 12 mln 681 tys. zł – będą mogły liczyć m.in. firmy z branży medycznej, budowlanej, usługowej, turystycznej i motoryzacyjnej. Warunkiem otrzymania dofinansowania było przedstawienie przez przedsiębiorców takich rozwiązań, które sprzyjają rozwojowi innowacyjności oraz zwiększeniu konkurencyjności firm na rynku. Zostało sprecyzowane, co oznaczają powyższe stwierdzenia.
Przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie przede wszystkim na uruchomienie nowoczesnych linii technologicznych, na zakup specjalistycznego sprzętu, wprowadzenie na rynek nowych produktów czy na rozszerzenie zakresu swoich usług. Słowem – na wszystkie działania, które dają im realne możliwości szybkiego rozwoju.

Świadome finansowanie

Dofinansowanie przedsiębiorców w województwie świętokrzyskim może być przykładem świadomie rozdzielanej pomocy Chodzi nie tylko o podreperowanie budżetów firm najmocniej dotkniętych koronakryzysem, ale o pobudzenie wzrostu przede wszystkim tych firm, które wprowadzają innowacyjne rozwiązania pozwalające im rozwijać się nie tylko na polskim, ale i zagranicznych rynkach

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Drobni przedsiębiorcy mają coraz więcej długów i próbują je restrukturyzować

Nawet nie upadłości firm, bo na ich miejsce wciąż powstają nowe, ale rosnąca niewypłacalność przedsiębiorców (a nawet całych sektorów) i prowadzone restrukturyzacje powinny stać się sygnałem alarmowym dla gospodarczych decydentów.
2 MIN CZYTANIA