Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs na projekty dotyczące poprawy oraz utrzymania zdolności do pracy przez pracowników firm – przez cały okres ich aktywności zawodowej. Chociaż chodzi o działania (pod czym rozumiane są drobne inwestycje), które firma będzie inicjować i realizować dopiero w 2025 roku, to wnioski do dofinansowanie należy zacząć składać jeszcze w tym miesiącu. Lepiej też złożyć wiosek wcześniej niż później, by nie okazało się, że pieniędzy np. już nie ma.
Na co można wydać dotację?
Konkursowa komisja ZUS wybierze te projekty przedstawione przez przedsiębiorców, które – konkretyzując cel dofinansowania – mogą prowadzić do:
● zmniejszenia zagrożenia wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi zatrudnionych,
● zredukowania niekorzystnego oddziaływania tzw. czynników ryzyka na firmę i jej pracowników.
Działania w firmie sfinansowane dotacją mogą obejmować swoim zakresem obszary: bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy; instalowanie aparatów chroniących przed hałasem i drganiami mechanicznymi oraz promieniowaniem elektromagnetycznym; wydajniejsze i zdrowsze dla oczu oświetlenie miejsc i stanowisk pracy; ochronę przed promieniowaniem optycznym, energią elektryczną (w szkodliwym zakresie jej oddziaływania) i tzw. elektrycznością statyczną, a także zakup i montaż urządzeń oczyszczających i uzdatniających powietrze oraz służących mechanicznej wentylacji powietrza.
Przy pomocy dotacji przedsiębiorca np. branży budowlano-montażowej będzie mógł sfinansować zakup sprzętu służącego poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości, w zagłębieniach i innych strefach (np. zakup wózków widłowych, podnośników, przegród itp.), środków ochrony pracownika przed oddziaływaniem toksycznych czynników chemicznych oraz szkodliwych czynników biologicznych, a także będzie mógł kupić środki ochrony indywidualnej.
Warto zorientować się u osoby odpowiedzialnej w firmie (lub współpracującej z nią w tym zakresie), co dokładnie mieści się w katalogu urządzeń i środków ochronnych oraz poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, które ZUS zechce zrefundować.
Szczegółowe warunki udziału w konkursie
Do konkursu może przystąpić każdy płatnik składek (mający osobowość prawną), który spełnia łącznie następujące warunki:
● nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne;
● nie zalega z opłacaniem podatków;
● nie znajduje się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem;
● nie ubiega się o kolejne dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia wypłaty przez ZUS całości ostatniego dofinansowania;
● nie ubiega się o kolejne dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia zwrotu dofinansowania, do którego został zobowiązany.
● planowany termin realizacji projektu przez firmę nie może być dłuższy niż 6 miesięcy.
Wnioski o dofinansowanie z ZUS przedsiębiorca może składać od 26 lutego do 27 marca tego roku. Wsparcie firmy jest bezzwrotne, kwoty niestety nie określono – nawet w „widełkach”. Zapytania czy wątpliwości dotyczące konkursu przedsiębiorca może składać przesyłając je na adres e-mail: konkurs@zus.pl.