fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseDofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs na projekty dotyczące poprawy oraz utrzymania zdolności do pracy przez pracowników firm – przez cały okres ich aktywności zawodowej. Chociaż chodzi o działania (pod czym rozumiane są drobne inwestycje), które firma będzie inicjować i realizować dopiero w 2025 roku, to wnioski do dofinansowanie należy zacząć składać jeszcze w tym miesiącu. Lepiej też złożyć wiosek wcześniej niż później, by nie okazało się, że pieniędzy np. już nie ma.

Na co można wydać dotację?

Konkursowa komisja ZUS wybierze te projekty przedstawione przez przedsiębiorców, które – konkretyzując cel dofinansowania – mogą prowadzić do:
zmniejszenia zagrożenia wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi zatrudnionych,
zredukowania niekorzystnego oddziaływania tzw. czynników ryzyka na firmę i jej pracowników.

Działania w firmie sfinansowane dotacją mogą obejmować swoim zakresem obszary: bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy; instalowanie aparatów chroniących przed hałasem i drganiami mechanicznymi oraz promieniowaniem elektromagnetycznym; wydajniejsze i zdrowsze dla oczu oświetlenie miejsc i stanowisk pracy; ochronę przed promieniowaniem optycznym, energią elektryczną (w szkodliwym zakresie jej oddziaływania) i tzw. elektrycznością statyczną, a także zakup i montaż urządzeń oczyszczających i uzdatniających powietrze oraz służących mechanicznej wentylacji powietrza.

Przy pomocy dotacji przedsiębiorca np. branży budowlano-montażowej będzie mógł sfinansować zakup sprzętu służącego poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości, w zagłębieniach i innych strefach (np. zakup wózków widłowych, podnośników, przegród itp.), środków ochrony pracownika przed oddziaływaniem toksycznych czynników chemicznych oraz szkodliwych czynników biologicznych, a także będzie mógł kupić środki ochrony indywidualnej.

Warto zorientować się u osoby odpowiedzialnej w firmie (lub współpracującej z nią w tym zakresie), co dokładnie mieści się w katalogu urządzeń i środków ochronnych oraz poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, które ZUS zechce zrefundować.

Szczegółowe warunki udziału w konkursie

Do konkursu może przystąpić każdy płatnik składek (mający osobowość prawną), który spełnia łącznie następujące warunki:
nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne;
nie zalega z opłacaniem podatków;
nie znajduje się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem;
nie ubiega się o kolejne dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia wypłaty przez ZUS całości ostatniego dofinansowania;
nie ubiega się o kolejne dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia zwrotu dofinansowania, do którego został zobowiązany.
planowany termin realizacji projektu przez firmę nie może być dłuższy niż 6 miesięcy.

Wnioski o dofinansowanie z ZUS przedsiębiorca może składać od 26 lutego do 27 marca tego roku. Wsparcie firmy jest bezzwrotne, kwoty niestety nie określono – nawet w „widełkach”. Zapytania czy wątpliwości dotyczące konkursu przedsiębiorca może składać przesyłając je na adres e-mail: konkurs@zus.pl.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA