Przeszło siedem tysięcy mikrofirm przemysłowych działa w stolicy Dolnego Śląska. To naprawdę duża grupa – szczególnie w porównaniu do innych wojewódzkich stolic. Tak przynajmniej wynika z analizy informacji GUS. Najwięcej we Wrocławiu jest firm zajmujących się produkcją, i to bardzo zróżnicowaną. Znajdziemy w nim firmy spożywcze, meblarskie, ale i ponad 5,7 tys. mikrofirm prowadzących magazyny, spedycyjnych i transportowych. Duża część przedsiębiorców nastawiła się na przewóz osób lub towarów, na usługi kurierskie oraz wspomagające pracę poczty.
Ważną rolę w gospodarczym krajobrazie miasta odgrywają także firmy segmentu kultury, rozrywki, rekreacji oraz edukacji. Tylko edukacją – w tym zarówno tą szkolną, jak i pozaszkolną (np. prowadzeniem kursów udoskonalających sportowe umiejętności, czy uczących zdrowego stylu życia) zajmuje się blisko 4 tys. instytucji prywatnych.
Ważna gastronomia i hotelarstwo
Zakwaterowaniem i gastronomią zajmuje się we Wrocławiu ponad 3,8 tys. firm. Co warte podkreślenia – w większości są to mikro i małe przedsiębiorstwa. O najlepszych można poczytać na przykład na stronie bezmikroniemamakro.pl, której moderatorzy mają ambicję krzewienia wiedzy o mikroprzedsiębiorczości. Patronat nad tą stroną objęły m.in. Dolnośląska Izba Rzemieślnicza, Dolnośląska Izba Gospodarcza, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Projektem wartym uwagi jest z pewnością Wrocławski Park Technologiczny (WPT) związany z sektorem mikro, małych i średnich firm, w tym z rozwojem przedsiębiorczości innowacyjnej. Z WPT współdziałają firmy rozwijające nowoczesne produkty – do tego grona należą np. Saule Technologies, Pure Biologics, Scanway, KrioSystem, Amplicon, Motion System, QNA Technologies czy Yaskawa Polska.
WPT stara się wspierać także biznesowe inicjatywy studenckie i akademickie. Uruchomił ostatnio internetową giełdę wrocławskiego biznesu (także małego i średniego) z ofertami pracy i staży. We Wrocławiu – jak się okazuje – jest także sporo małych i średniej wielkości firm założonych przez studentów, doktorantów i innych pracowników wrocławskich uczelni wyższych. Co warte zauważenia, wiele z nich zaczynało od mikro działalności.
To tylko potwierdza fakt, że możliwa jest ewolucja startującej niemal od zera firmy do całkiem znaczącego na rynku biznesu. Takie firmy wspieramy i chętnie promujemy.