fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaBiznesDuże miasto małego biznesu

Duże miasto małego biznesu

Przed laty kreowano go na polską Dolinę Krzemową, wcześniej zagłębie finansowe, w którym powstało kilka ważnych finansowych instytucji. Wrocław jest jednak przede wszystkim miastem drobnej przedsiębiorczości – mikro i małe firmy stanowią 97 procent wszystkich działających w nim przedsiębiorstw, dając zatrudnienie co trzeciemu mieszkańcowi.

Przeszło siedem tysięcy mikrofirm przemysłowych działa w stolicy Dolnego Śląska. To naprawdę duża grupa – szczególnie w porównaniu do innych wojewódzkich stolic. Tak przynajmniej wynika z analizy informacji GUS. Najwięcej we Wrocławiu jest firm zajmujących się produkcją, i to bardzo zróżnicowaną. Znajdziemy w nim firmy spożywcze, meblarskie, ale i ponad 5,7 tys. mikrofirm prowadzących magazyny, spedycyjnych i transportowych. Duża część przedsiębiorców nastawiła się na przewóz osób lub towarów, na usługi kurierskie oraz wspomagające pracę poczty.

Ważną rolę w gospodarczym krajobrazie miasta odgrywają także firmy segmentu kultury, rozrywki, rekreacji oraz edukacji. Tylko edukacją – w tym zarówno tą szkolną, jak i pozaszkolną (np. prowadzeniem kursów udoskonalających sportowe umiejętności, czy uczących zdrowego stylu życia) zajmuje się blisko 4 tys. instytucji prywatnych.

Ważna gastronomia i hotelarstwo

Zakwaterowaniem i gastronomią zajmuje się we Wrocławiu ponad 3,8 tys. firm. Co warte podkreślenia – w większości są to mikro i małe przedsiębiorstwa. O najlepszych można poczytać na przykład na stronie bezmikroniemamakro.pl, której moderatorzy mają ambicję krzewienia wiedzy o mikroprzedsiębiorczości. Patronat nad tą stroną objęły m.in. Dolnośląska Izba Rzemieślnicza, Dolnośląska Izba Gospodarcza, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Projektem wartym uwagi jest z pewnością Wrocławski Park Technologiczny (WPT) związany z sektorem mikro, małych i średnich firm, w tym z rozwojem przedsiębiorczości innowacyjnej. Z WPT współdziałają firmy rozwijające nowoczesne produkty – do tego grona należą np. Saule Technologies, Pure Biologics, Scanway, KrioSystem, Amplicon, Motion System, QNA Technologies czy Yaskawa Polska.
WPT stara się wspierać także biznesowe inicjatywy studenckie i akademickie. Uruchomił ostatnio internetową giełdę wrocławskiego biznesu (także małego i średniego) z ofertami pracy i staży. We Wrocławiu – jak się okazuje – jest także sporo małych i średniej wielkości firm założonych przez studentów, doktorantów i innych pracowników wrocławskich uczelni wyższych. Co warte zauważenia, wiele z nich zaczynało od mikro działalności.
To tylko potwierdza fakt, że możliwa jest ewolucja startującej niemal od zera firmy do całkiem znaczącego na rynku biznesu. Takie firmy wspieramy i chętnie promujemy.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Jak pomóc małym firmom?

Truizmem jest powiedzieć, że miniony rok był trudny dla firm sektora MŚP, a właśnie nieduże firmy – w szczególności mikroprzedsiębiorstwa – są nieodłącznym elementem funkcjonowania gospodarczego ekosystemu w Polsce. Zatem wszystkim powinno zależeć na utrzymaniu ich przy życiu.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

Jak miejsce może sprzyjać przedsiębiorczości?

Okazuje się, że ze stanów amerykańskich to Floryda jest najbardziej przedsiębiorczym stanem. W ogólnokrajowym badaniu wzięto pod uwagę odsetek start-upów wciąż działających po roku, liczbę małych firm na sto tys. mieszkańców i nowo otwieranych działalności gospodarczych.
3 MIN CZYTANIA