fbpx
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaBiznesDuże miasto małego biznesu

Duże miasto małego biznesu

Przed laty kreowano go na polską Dolinę Krzemową, wcześniej zagłębie finansowe, w którym powstało kilka ważnych finansowych instytucji. Wrocław jest jednak przede wszystkim miastem drobnej przedsiębiorczości – mikro i małe firmy stanowią 97 procent wszystkich działających w nim przedsiębiorstw, dając zatrudnienie co trzeciemu mieszkańcowi.

Przeszło siedem tysięcy mikrofirm przemysłowych działa w stolicy Dolnego Śląska. To naprawdę duża grupa – szczególnie w porównaniu do innych wojewódzkich stolic. Tak przynajmniej wynika z analizy informacji GUS. Najwięcej we Wrocławiu jest firm zajmujących się produkcją, i to bardzo zróżnicowaną. Znajdziemy w nim firmy spożywcze, meblarskie, ale i ponad 5,7 tys. mikrofirm prowadzących magazyny, spedycyjnych i transportowych. Duża część przedsiębiorców nastawiła się na przewóz osób lub towarów, na usługi kurierskie oraz wspomagające pracę poczty.

Ważną rolę w gospodarczym krajobrazie miasta odgrywają także firmy segmentu kultury, rozrywki, rekreacji oraz edukacji. Tylko edukacją – w tym zarówno tą szkolną, jak i pozaszkolną (np. prowadzeniem kursów udoskonalających sportowe umiejętności, czy uczących zdrowego stylu życia) zajmuje się blisko 4 tys. instytucji prywatnych.

Ważna gastronomia i hotelarstwo

Zakwaterowaniem i gastronomią zajmuje się we Wrocławiu ponad 3,8 tys. firm. Co warte podkreślenia – w większości są to mikro i małe przedsiębiorstwa. O najlepszych można poczytać na przykład na stronie bezmikroniemamakro.pl, której moderatorzy mają ambicję krzewienia wiedzy o mikroprzedsiębiorczości. Patronat nad tą stroną objęły m.in. Dolnośląska Izba Rzemieślnicza, Dolnośląska Izba Gospodarcza, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Projektem wartym uwagi jest z pewnością Wrocławski Park Technologiczny (WPT) związany z sektorem mikro, małych i średnich firm, w tym z rozwojem przedsiębiorczości innowacyjnej. Z WPT współdziałają firmy rozwijające nowoczesne produkty – do tego grona należą np. Saule Technologies, Pure Biologics, Scanway, KrioSystem, Amplicon, Motion System, QNA Technologies czy Yaskawa Polska.
WPT stara się wspierać także biznesowe inicjatywy studenckie i akademickie. Uruchomił ostatnio internetową giełdę wrocławskiego biznesu (także małego i średniego) z ofertami pracy i staży. We Wrocławiu – jak się okazuje – jest także sporo małych i średniej wielkości firm założonych przez studentów, doktorantów i innych pracowników wrocławskich uczelni wyższych. Co warte zauważenia, wiele z nich zaczynało od mikro działalności.
To tylko potwierdza fakt, że możliwa jest ewolucja startującej niemal od zera firmy do całkiem znaczącego na rynku biznesu. Takie firmy wspieramy i chętnie promujemy.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA