fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatDuży protest holenderskich rolników przeciwko planom likwidacji gospodarstw rolnych

Duży protest holenderskich rolników przeciwko planom likwidacji gospodarstw rolnych

Tysiące holenderskich rolników blokuje drogi oraz publiczne budynki, protestując przeciwko rządowemu planowi ograniczenia emisji dwutlenku węgla i azotu przez likwidację gospodarstw i produkcji rolnej. Coraz częściej mówi się o tym, że pod pretekstem walki z klimatem rządy poszczególnych krajów będą zmierzać do skonsolidowania i podporządkowania krajowych systemów rolnych obcym sferom wpływów.

Protestujący holenderscy rolnicy zablokowali m.in. główną autostradę łączącą Holandię z Niemcami. Tamtejszy rząd głosi bowiem, że zamierza o 40 procent zmniejszyć produkcję szkodliwego dla atmosfery azotu. To zrujnowałoby holenderskie rolnictwo, a zwłaszcza jego sektor hodowlany. Ograniczenia w stosowania nawozów azotowych i emisji azotu z hodowli zwierząt spowodują, że rolnicy będą zmuszeni do rezygnacji z ziemi i uboju zwierząt gospodarskich. Na razie działania holenderskiego rządu mają objąć około 30 procent gospodarstw rolnych.
Do protestów przyłączyli się także rybacy.

Poważny i rozszerzający się protest

Protesty przeciwko „zielonym restrykcjom” rozpoczęły się już trzy lata temu. W ostatnich tygodniach wyraźnie przybrały na sile. Tysiące rolników blokuje gmachy rządowe, autostrady i lotniska oraz tworzy konwoje w holenderskich miastach.

Organizatorzy protestu zamierzają także zdemaskować działania planowane w ramach Agendy 2030 Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), którego prominenci na ustach mają sprawiedliwy, globalny handel, a tak naprawdę chcą zniszczyć farmerów – także poprzez wprowadzenie dewastującego rolnictwo traktatu CETA. Traktat ten sprzyja głównie wielkoobszarowej produkcji rolnej kanadyjskiej i amerykańskiej. Nie są to wyśmiewane teorie spiskowe, tylko fakty łatwe do zweryfikowania.

Mark Rutte, obecny premier Holandii jest gorącym orędownikiem inicjatyw globalistycznych. Uważa się go za aktywnego współtwórcę Agendy 2030. Rutte otrzymał także (2019 r.) jedną z głównych nagród Global Citizens Awards (tu o nim w przemówieniu przewodniczącego WEF Klausa Schwaba oraz jego podziękowania – link).

Podobnie jak kanadyjsko-amerykański Konwój Wolności, protest rolników jest skrupulatnie omijany w głównych serwisach informacyjnych. Jeśli znajdzie się o nim gdzieś wzmianka, to tylko w tonach z góry ośmieszających.

CETA dobije rolnictwo?

Protestujący zebrali się ostatnio także przed budynkiem rządowym w Hadze, by zademonstrować przeciwko układowi CETA pomiędzy Unią Europejską a Kanadą. Traktat ten i owszem, zdynamizowałby handel towarami i usługami, ale dałby Holandii zdecydowanie mniejszą kontrolę nad produkcją. Holenderscy rolnicy twierdzą, że jeśli zgodzą się na wejście w życie CETA, stworzy to nieuczciwą konkurencję w sektorze rolnym. Kanadyjskie produkty, wpuszczone na mocy traktatu na holenderski i inne europejskie rynki, nie muszą spełniać pewnych norm wymaganych od europejskich rolników.

– CETA oraz najnowsza niszczycielska polityka klimatyczna w rolnictwie trafią wkrótce i do innych krajów – ostrzegają holenderscy rolnicy. W dobie nadchodzącego kryzysu żywnościowego, będące na usługach wąskiej grupy globalistów niektóre rządy zamierzają – pod pretekstem walki ze zmianami klimatycznymi – zniszczyć konkurencję lokalnie działających firm.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA