fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatDuży protest holenderskich rolników przeciwko planom likwidacji gospodarstw rolnych

Duży protest holenderskich rolników przeciwko planom likwidacji gospodarstw rolnych

Tysiące holenderskich rolników blokuje drogi oraz publiczne budynki, protestując przeciwko rządowemu planowi ograniczenia emisji dwutlenku węgla i azotu przez likwidację gospodarstw i produkcji rolnej. Coraz częściej mówi się o tym, że pod pretekstem walki z klimatem rządy poszczególnych krajów będą zmierzać do skonsolidowania i podporządkowania krajowych systemów rolnych obcym sferom wpływów.

Protestujący holenderscy rolnicy zablokowali m.in. główną autostradę łączącą Holandię z Niemcami. Tamtejszy rząd głosi bowiem, że zamierza o 40 procent zmniejszyć produkcję szkodliwego dla atmosfery azotu. To zrujnowałoby holenderskie rolnictwo, a zwłaszcza jego sektor hodowlany. Ograniczenia w stosowania nawozów azotowych i emisji azotu z hodowli zwierząt spowodują, że rolnicy będą zmuszeni do rezygnacji z ziemi i uboju zwierząt gospodarskich. Na razie działania holenderskiego rządu mają objąć około 30 procent gospodarstw rolnych.
Do protestów przyłączyli się także rybacy.

Poważny i rozszerzający się protest

Protesty przeciwko „zielonym restrykcjom” rozpoczęły się już trzy lata temu. W ostatnich tygodniach wyraźnie przybrały na sile. Tysiące rolników blokuje gmachy rządowe, autostrady i lotniska oraz tworzy konwoje w holenderskich miastach.

Organizatorzy protestu zamierzają także zdemaskować działania planowane w ramach Agendy 2030 Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), którego prominenci na ustach mają sprawiedliwy, globalny handel, a tak naprawdę chcą zniszczyć farmerów – także poprzez wprowadzenie dewastującego rolnictwo traktatu CETA. Traktat ten sprzyja głównie wielkoobszarowej produkcji rolnej kanadyjskiej i amerykańskiej. Nie są to wyśmiewane teorie spiskowe, tylko fakty łatwe do zweryfikowania.

Mark Rutte, obecny premier Holandii jest gorącym orędownikiem inicjatyw globalistycznych. Uważa się go za aktywnego współtwórcę Agendy 2030. Rutte otrzymał także (2019 r.) jedną z głównych nagród Global Citizens Awards (tu o nim w przemówieniu przewodniczącego WEF Klausa Schwaba oraz jego podziękowania – link).

Podobnie jak kanadyjsko-amerykański Konwój Wolności, protest rolników jest skrupulatnie omijany w głównych serwisach informacyjnych. Jeśli znajdzie się o nim gdzieś wzmianka, to tylko w tonach z góry ośmieszających.

CETA dobije rolnictwo?

Protestujący zebrali się ostatnio także przed budynkiem rządowym w Hadze, by zademonstrować przeciwko układowi CETA pomiędzy Unią Europejską a Kanadą. Traktat ten i owszem, zdynamizowałby handel towarami i usługami, ale dałby Holandii zdecydowanie mniejszą kontrolę nad produkcją. Holenderscy rolnicy twierdzą, że jeśli zgodzą się na wejście w życie CETA, stworzy to nieuczciwą konkurencję w sektorze rolnym. Kanadyjskie produkty, wpuszczone na mocy traktatu na holenderski i inne europejskie rynki, nie muszą spełniać pewnych norm wymaganych od europejskich rolników.

– CETA oraz najnowsza niszczycielska polityka klimatyczna w rolnictwie trafią wkrótce i do innych krajów – ostrzegają holenderscy rolnicy. W dobie nadchodzącego kryzysu żywnościowego, będące na usługach wąskiej grupy globalistów niektóre rządy zamierzają – pod pretekstem walki ze zmianami klimatycznymi – zniszczyć konkurencję lokalnie działających firm.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA