fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaFelietonEFL wesprze mikro, małe i średnie firmy

EFL wesprze mikro, małe i średnie firmy

100 mln euro pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na finansowanie inwestycji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zaciągnął Europejski Fundusz Leasingowy (EFL). Cieszą wszelkie inicjatywy i działania, także podejmowane przez prywatne podmioty, chcące wspierać osłabiony lockdownem sektor MŚP.

EFL poinformował, że podpisał kolejną umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Leasingodawca w ramach programu pomocy antycovidowej otrzymał pożyczkę w wys. 100 mln euro. Pieniądze zostaną przeznaczone na finansowanie inwestycji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Na wsparcie oraz na inwestycje

– EBI cieszy się z ponownego połączenia sił z EFL we wspieraniu polskiego małego i średniego biznesu. Ponieważ pandemia COVID-19 nadal obciąża gospodarkę, musieliśmy dostosować nasz zestaw instrumentów finansowych do nowych realiów, aby szybko i skutecznie dotrzeć do firm, które nas potrzebują najbardziej – mówi Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.
Leasing jest ważnym narzędziem dla młodych firm, które muszą nabyć nowe środki produkcji lub inwestować w unowocześnienie swoich firm. EFL jest jedną z pierwszych instytucji finansowych w Polsce, której EBI udzielił tak dużego wsparcia w ramach nowego programu. Pozyskane środki mają zostać przeznaczone na sfinansowanie inwestycji polskich firm w tym jakże trudnym dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości czasie.
EFL współpracuje z EBI od 2007 roku. W tym czasie Fundusz podpisał 12 umów o łącznej wartości ponad miliarda euro.
Jak widać także wielcy leasingodawcy nie porzucają w kryzysie firm, przede wszystkim tych, które są ich partnerami. Jest to zachowanie godne uznania – leasingodawca rozumie, że dalszy byt i powodzenie mniejszych firm warunkuje także ich sukces jako instytucji finansowej.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA