fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaEkologiaEkolodzy „sugerują” rezygnację z chowu przemysłowego

Ekolodzy „sugerują” rezygnację z chowu przemysłowego

Sposobem na zmniejszenie CO2 jest rezygnacja z przemysłowego chowu zwierząt i przejście na lokalną produkcję oraz skrócenie łańcuchów dostaw - wynika z „Atlasu Mięsa” przygotowanego przez Fundację im. Heinricha Bölla we współpracy z Instytutem na rzecz Ekorozwoju.

Dane przedstawione w Atlasie mówią, że produkcja mięsa na świecie ciągle rośnie i nie inaczej jest w Polsce, która w ciągu ostatnich 20 lat stała się jednym z największych producentów w Europie. W przypadku drobiu jesteśmy największym producentem w Europie, a jeśli chodzi o wieprzowinę i wołowinę, to zajmujemy odpowiednio czwarte i siódme miejsce.

Według ekologów, którzy przygotowali publikację, jednym z głównych problemów produkcji mięsa w Europie i w Polsce jest jej postępująca koncentracja, która skutkuje zanieczyszczeniem środowiska, emisją gazów cieplarnianych oraz pogorszeniem sytuacji zwierząt. Wielkie gospodarstwa, które intensywnie produkują mięso, zagrażają mniejszym, co prowadzi do ich likwidacji i wyludniania się obszarów wiejskich. Dlatego też świat powinien odchodzić od przemysłowych technik uprawy, chowu i hodowli na rzecz lokalnych rozwiązań, a także starać się zmieniać zwyczaje konsumenckie.

W Atlasie napisano, że aktualnie chów zwierząt odpowiada na świecie nawet za 58 proc. emisji gazów cieplarnianych, mimo że zwierzęta hodowlane dostarczają zaledwie 18 proc. kalorii i 37 proc. białka dla światowej populacji ludzi. Tylko polskie rolnictwo odpowiedzialne jest za około 8 proc. krajowej emisji gazów cieplarnianych.

— Stworzenie modelu produkcji zwierzęcej w Polsce, który zrównoważy potrzeby ekonomiczne, społeczne i środowiskowo-klimatyczne, wymaga opracowania długoterminowej strategii transformacji produkcji zwierzęcej w oparciu o podnoszenie dobrostanu zwierząt gospodarskich. Jednak, by taką strategię wdrożyć, potrzebna jest także wola polityczna — powiedziała koordynatorka ds. rzecznictwa w Koalicji Żywa Ziemia, jedna z autorek Atlasu Justyna Zwolińska.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA

Czy przez UE do Europy wróci malaria?

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego przegłosowała przyjęcie rozporządzenia Nature Restoration Law, które ma na celu przywracanie terenów bagiennych w krajach członkowskich.
2 MIN CZYTANIA

W tej branży długi również urosły

Przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami mają coraz większe zadłużenie, które w ciągu roku urosło o 10 milionów złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA