fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaEkolodzy „sugerują” rezygnację z chowu przemysłowego

Ekolodzy „sugerują” rezygnację z chowu przemysłowego

Sposobem na zmniejszenie CO2 jest rezygnacja z przemysłowego chowu zwierząt i przejście na lokalną produkcję oraz skrócenie łańcuchów dostaw - wynika z „Atlasu Mięsa” przygotowanego przez Fundację im. Heinricha Bölla we współpracy z Instytutem na rzecz Ekorozwoju.

Dane przedstawione w Atlasie mówią, że produkcja mięsa na świecie ciągle rośnie i nie inaczej jest w Polsce, która w ciągu ostatnich 20 lat stała się jednym z największych producentów w Europie. W przypadku drobiu jesteśmy największym producentem w Europie, a jeśli chodzi o wieprzowinę i wołowinę, to zajmujemy odpowiednio czwarte i siódme miejsce.

Według ekologów, którzy przygotowali publikację, jednym z głównych problemów produkcji mięsa w Europie i w Polsce jest jej postępująca koncentracja, która skutkuje zanieczyszczeniem środowiska, emisją gazów cieplarnianych oraz pogorszeniem sytuacji zwierząt. Wielkie gospodarstwa, które intensywnie produkują mięso, zagrażają mniejszym, co prowadzi do ich likwidacji i wyludniania się obszarów wiejskich. Dlatego też świat powinien odchodzić od przemysłowych technik uprawy, chowu i hodowli na rzecz lokalnych rozwiązań, a także starać się zmieniać zwyczaje konsumenckie.

W Atlasie napisano, że aktualnie chów zwierząt odpowiada na świecie nawet za 58 proc. emisji gazów cieplarnianych, mimo że zwierzęta hodowlane dostarczają zaledwie 18 proc. kalorii i 37 proc. białka dla światowej populacji ludzi. Tylko polskie rolnictwo odpowiedzialne jest za około 8 proc. krajowej emisji gazów cieplarnianych.

— Stworzenie modelu produkcji zwierzęcej w Polsce, który zrównoważy potrzeby ekonomiczne, społeczne i środowiskowo-klimatyczne, wymaga opracowania długoterminowej strategii transformacji produkcji zwierzęcej w oparciu o podnoszenie dobrostanu zwierząt gospodarskich. Jednak, by taką strategię wdrożyć, potrzebna jest także wola polityczna — powiedziała koordynatorka ds. rzecznictwa w Koalicji Żywa Ziemia, jedna z autorek Atlasu Justyna Zwolińska.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA