fbpx
niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaFelietonEkoszaleństwo roznosi się jak zaraza

Ekoszaleństwo roznosi się jak zaraza

Ekoaktywiści chcą nam zafundować ekologiczny terror, ale Europa wciąż ma szansę na jego uniknięcie. Szans nie ma za to tak zwany ideowy Zachód, gdzie radykalizacja ruchów pseudoekologicznych czy ekoterrorystycznych dokonała się wcześniej niż na Starym Kontynencie.

Raptem tydzień temu Parlament Europejski – głosami szerokiego grona, także polskich, parlamentarzystów i przy ogromnej przewadze głosów – przyjął rezolucję w sprawie inicjatywy europejskich organizacji antyhodowlanych, która nosi nazwę Koniec Epoki Klatkowej. „Za” zagłosowali posłowie od prawa do lewa. Pokazuje to kierunek, w którym zmierzać będzie Unia Europejska, kierunek nacechowany pogardą wobec rolników i konsumentów, ale traktujący jak bóstwo zieloną ideologię samozwańczych ekspertów od tego, jak powinniśmy żyć. Ekoszaleństwo ogarnia Stary Kontynent, ale nie tylko Unia ma z nim problem.

Zabierz Polakom grilla, a przegrasz wybory

Polacy lubią grillować – to fakt. Tę letnią tradycję traktować można w interesującym nas kontekście jak rodzaj żartu, ale trafia to w sedno, którym w tym przypadku jest zabranie Polakom tego, co lubią, co ich odpręża, co traktują jako swoisty obyczaj słonecznych dni. Nasi rodacy nie lubią po prostu, gdy zagląda się im do talerza, a to dzieje się od dłuższego czasu.

Doskonałym przykładem jest tu właśnie inicjatywa Koniec Epoki Klatkowej, która pokazuje wprost, że UE ustawowo chce zakazać chowu i hodowli zwierząt w klatkach do 2027 roku. Już dziś, choćby na rynku jaj, widać pierwsze konsekwencje unijnej krótkowzroczności. Najświeższe analizy mówią, że udział jaj klatkowych w produkcji jaj ogółem w 2020 roku wynosił w Polsce 81,1 proc. Mówią one też, że tego wskaźnika w kilka lat odwrócić się nie da.
Rozwiązania są trzy. Albo europejscy – w tym i Polscy – producenci dostosują się do nowych wymogów (to mało prawdopodobne ze względu na brak środków do realizacji tak daleko idących zmian), albo Europejczycy przestaną jeść mięso (śmieszy, prawda?) – o czym wprost mówią aktywiści, albo – co najbardziej prawdopodobne – zaleje nas mięso z Brazylii, Chin, USA czy pochodzące od innych globalnych gigantów. Nawet ostatnia z opcji spowodować może, że na rynku dostępnych będzie zdecydowanie mniej artykułów pochodzenia zwierzęcego.

Sam grill, co jasne, nie sprawi, że ta czy inna partia przegra szereg kolejnych wyborów. Inaczej sprawa będzie się miała, gdy rolnicy – przez nieracjonalne i antyeuropejskie decyzje europarlamentarzystów – zetknąć się będą musieli z falą bankructw, gdy pracownicy ich gospodarstw z dnia na dzień dołączą do grona bezrobotnych (mówimy tu o milionach ludzi w Unii Europejskiej), gdy rodziny przyszłych bankrutów nie będą w stanie spłacić zaciągniętych – a bazujących na unijnych bajeczkach o stabilności sektora rolnego – gigantycznych kredytów, gdy te kredyty spłacać będą musiały dzieci rolników (może i ich dzieci), wreszcie – gdy za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat ujawniać zaczną się skutki zdrowotne spożywania taniego, naszpikowanego całą niemal tablicą Mendelejewa, mięsa z kierunków, którym często Unia ufa „na słowo” – jak w przypadku krajów Mercosur.

To wszystko chcą nam zafundować aktywiści, którym – nie wiedzieć czemu – ufają politycy wielu opcji politycznych. Jeśli partie o inklinacjach konserwatywnych łudzą się, że przedstawiciele organizacji antyhodowlanych na naszym polskim podwórku, oddadzą swój głos na kogokolwiek innego niż Zieloni, Razem czy na inne lewackie ugrupowania – to są w błędzie. Czas, Panie i Panowie, wylać sobie na głowę kubeł zimnej wody i otrzeźwieć, ponieważ próby mitycznego „zagarnięcia” centrum nie mają żadnych szans. Wcale nie dlatego, że to nie jest możliwe, ale dlatego, że aktywiści to żadne centrum, a po prostu skrajna neomarksistowska lewica.

Ktoś zrobi z tym porządek?

Europa ma jeszcze szansę. My jeszcze doszczętnie nie przespaliśmy swojego momentu krytycznego, który może – choć nie musi – przynieść zmianę kierunku. Aby cokolwiek drgnęło i UE przestała ślepo wierzyć aktywistom, trzeba zepsuć jeszcze bardzo wiele – poza rolnictwem, czy zwykłym życiem społecznym, w kolejce czekają już kolejne atakowane sektory z energetyką na czele.
Zaledwie kilka dni temu Greenpeace zaskarżył przecież do WSA przedłużenie koncesji dla kopalni w Turowie. W celu uświadomienia ludziom, jak fatalna dla planety jest ropa naftowa, ten sam Greenpeace postanowił niemal pourywać głowy widzom zgromadzonym na niemieckiej Allianz Arena podczas meczu Niemcy-Francja, kiedy to na stadion wleciał paralotniarz z wymalowanym na czaszy ekohasłem. Finalnie skończyło się na dwóch rannych – obaj panowie odnieśli niezwykle uciążliwe kontuzje.
Extinction Rebellion regularnie urządza sobie nielegalne blokady w Polsce (ostatnio na Wisłostradzie) i w zasadzie we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Za naszą zachodnią granicą PETA postanowiła sądzić się o „prawa prosiaków”. Swoje quasi-naukowe wybuchy w Europarlamencie wciąż zalicza Sylwia Spurek…
Jest tego zbyt wiele, ale Europa wciąż ma szansę. Szans nie ma za to tak zwany ideowy Zachód. Tam radykalizacja ruchów pseudoekologicznych czy ekoterrorystycznych dokonała się wcześniej niż na Starym Kontynencie. Przykładem może być tu Australia, która mierzy się z gigantyczną plagą myszy niszczących uprawy. Nie oznacza to bynajmniej, że myszy jest tam dużo. One są po prostu wszędzie – na wsiach, w miastach, na polach, w mieszkaniach… wszędzie. Gryzonie tak uszkodziły tamtejsze plony, że Australia będzie mieć niemały problem z zaspokojeniem popytu, choćby tylko na krajowym rynku.
Co robią aktywiści? Bronią „praw” myszy!

W USA PETA nakłaniała dzieci do picia piwa zamiast mleka i nazywała rodziców mordercami, skoro karmią swoje pociechy mięsem. Kilka lat temu dochodziło nawet do motywowanych pobudkami „ekologicznymi” ataków bombowych, za którymi stała zdelegalizowana i uznana przez FBI za terrorystyczną organizacja ALF, która jednak do dziś chwali się swoimi dewastacyjnymi akcjami na Instagramie.

Żyjemy w czasach dyktatu ekoszaleńców, humanizacji zwierząt i dehumanizacji człowieka, ale także w czasach postępującego zaniku umiejętności krytycznego myślenia. Stajemy się – przepraszam – społeczeństwem pelikanów, które bez trudu łyka brednie i uwierzy nawet  w to, że krowy odpowiadają za dziurę ozonową.
Czy ktoś coś z tym zrobi? E tam, po co…

Jacek Podgórski
Jacek Podgórski
Dyrektor Forum Rolnego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Członek zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych oraz zespołu problemowego ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego. Były dyrektor Forum Podatkowo-Regulacyjnego w Departamencie Prawa i Legislacji ZPP. Wieloletni dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej. Autor licznych publikacji z zakresu funkcjonowania gospodarki rolnej Polski i Unii Europejskiej. Były dziennikarz i felietonista.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak uzdrowić krajową legislację?

W Polsce o procesie legislacyjnym trudno dziś mówić bez emocji. Złośliwie można by powiedzieć, że jest to wprawdzie proces, ale nie stanowienia prawa, tylko jego masowej produkcji. I to produkcji marnej jakości. Nie pozostaje to bez znaczenia dla biznesu, który o legislacji myśli z uzasadnioną trwogą.
6 MIN CZYTANIA

Obudzić z marazmu polski rynek pracy!

Polski rynek pracy w niedalekiej przyszłości będzie borykać się z niedoborem pracowników znacznie przewyższającym dzisiejsze, sygnalizowane przez przedsiębiorców, problemy. Wskaźniki demograficzne nie pozostawiają tu złudzeń. Pozostaje tu zatem pytanie – co robić?
5 MIN CZYTANIA

Polska powinna mieć swoją rakiję

Produkcja destylatów to element tradycji i kultury wielu regionów świata. Polska wcale nie jest tu białą plamą na mapie świata, ale od innych miejsc w samej choćby Unii Europejskiej odróżnia nas to, że wytwarzanie trunków o „słusznym” woltażu w domowych warunkach jest nad Wisłą po prostu nielegalne.
4 MIN CZYTANIA