fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaPodatkiEksperci krytycznie o wakacjach od ZUS

Eksperci krytycznie o wakacjach od ZUS

Do konsultacji trafił obiecywany przez Koalicję Obywatelską projekt miesięcznego zwolnienia przedsiębiorców z opłacania należności do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowy rząd przygotował propozycję miesięcznego zwolnienia z opłacania składek ZUS przez przedsiębiorców. „Rzeczpospolita” poinformowała, że do konsultacji trafił projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który reguluje tę kwestię.

Proponowane przepisy zakładają, że mikroprzedsiębiorcy raz w roku będą mogli zawnioskować do organu rentowego o miesięczne zwolnienie z opłacania składki, która w tym czasie będzie pokryta za nich przez budżet państwa. Eksperci, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita”, krytycznie wypowiedzieli się o projekcie i są przekonani, że ma on wiele wad.

Przede wszystkim projekt wakacji od ZUS nie obejmuje składki zdrowotnej, a z ulgi nie będą mogli skorzystać między innymi artyści i twórcy. Co więcej, zwolnienie nie będzie rozwiązaniem tylko dla najuboższych przedsiębiorców, gdyż jak zauważył cytowany przez „Rzeczpospolitą” dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, projekt nie zawiera kryterium wielkości przychodów lub dochodów (poza 2 mln euro), które uprawniałoby do ulgi, a to oznacza, że będą z niego mogli skorzystać także przedsiębiorcy, którzy radzą sobie znakomicie. W efekcie to podatnicy będą musieli dołożyć się do pokrycia ich składek.

Poza tym proponowane przez Koalicję Obywatelską rozwiązanie nie jest korzystne dla kobiet w ciąży prowadzących własny biznes, które deklarują wyższą niż minimalna podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe.

Źródło: PAP, Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd ulży małym przedsiębiorcom? Kasowy PIT

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o pracach nad projektem dotyczącym wprowadzenia możliwości wyboru tzw. kasowego PIT przez najmniejszych przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Wysoki wzrost niewypłacalności firm w Polsce

W minionym roku aż o 70 proc. wzrosła niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce, ale w najbliższych miesiącach spodziewana jest normalizacja sytuacji.
2 MIN CZYTANIA