fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesEksperci radzą, jak organizować pracę podczas pandemii

Eksperci radzą, jak organizować pracę podczas pandemii

Weryfikacja szczepień lub testów wśród pracowników pozwoliłaby firmom lepiej organizować pracę w czasie pandemii – twierdzą goście Rządów Pieniądza Polskiego Radia 24.

Ekonomiści rozmawiali m.in. o proponowanych rozwiązaniach prawnych w kwestii organizacji pracy w firmach wobec ciągle trwającej epidemii COVID-19, które zostały przez Sejm odrzucone. Mowa głównie o sprawdzaniu szczepień pracowników i ewentualnym odsuwaniu od pracy niezaszczepionych.

Zdaniem Przemysława Ruchlickiego z Krajowej Izby Gospodarczej polskim przedsiębiorcom raczej nie grozi naturalny lockdown wynikający z izolacji lub kwarantanny pracowników, bo po 2 latach pandemii firmy nauczyły się dostosować do sytuacji i zarówno pracodawcom, jak i pracownikom zależy na zawodowym funkcjonowaniu.

– Odnosząc się do tej części projektu, która miała pozwalać pracodawcom na proszenie pracowników o pokazanie certyfikatu zaszczepienia lub testowanie to jak najbardziej opowiadam się za. To byłaby możliwość, a nie konieczność. Pracodawcy mieliby możliwość, a nie obowiązek – powiedziała z kolei dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego.

Przemysław Ruchlicki twierdzi też, że polscy przedsiębiorcy potrzebują przepisów, które pozwolą im organizować pracę dostosowując ją do warunków epidemicznych, ale nie powinno to dotyczyć prawa pracy, np. w kwestii usankcjonowania pracy zdalnej, bo to stosuje się w praktyce tylko wtedy, jak jest taka potrzeba.

Źródło: Polskie Radio 24

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA