fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesEksperci radzą, jak organizować pracę podczas pandemii

Eksperci radzą, jak organizować pracę podczas pandemii

Weryfikacja szczepień lub testów wśród pracowników pozwoliłaby firmom lepiej organizować pracę w czasie pandemii – twierdzą goście Rządów Pieniądza Polskiego Radia 24.

Ekonomiści rozmawiali m.in. o proponowanych rozwiązaniach prawnych w kwestii organizacji pracy w firmach wobec ciągle trwającej epidemii COVID-19, które zostały przez Sejm odrzucone. Mowa głównie o sprawdzaniu szczepień pracowników i ewentualnym odsuwaniu od pracy niezaszczepionych.

Zdaniem Przemysława Ruchlickiego z Krajowej Izby Gospodarczej polskim przedsiębiorcom raczej nie grozi naturalny lockdown wynikający z izolacji lub kwarantanny pracowników, bo po 2 latach pandemii firmy nauczyły się dostosować do sytuacji i zarówno pracodawcom, jak i pracownikom zależy na zawodowym funkcjonowaniu.

– Odnosząc się do tej części projektu, która miała pozwalać pracodawcom na proszenie pracowników o pokazanie certyfikatu zaszczepienia lub testowanie to jak najbardziej opowiadam się za. To byłaby możliwość, a nie konieczność. Pracodawcy mieliby możliwość, a nie obowiązek – powiedziała z kolei dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego.

Przemysław Ruchlicki twierdzi też, że polscy przedsiębiorcy potrzebują przepisów, które pozwolą im organizować pracę dostosowując ją do warunków epidemicznych, ale nie powinno to dotyczyć prawa pracy, np. w kwestii usankcjonowania pracy zdalnej, bo to stosuje się w praktyce tylko wtedy, jak jest taka potrzeba.

Źródło: Polskie Radio 24

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA