Grażyna Ancyparowicz z Rady Polityki Pieniężnej wyraziła poważne zaniepokojenie kierunkiem obecnej polityki społecznej i podatkowej w Polsce.

pien
Fot. Pixabay

Członkini RPP obawia się, że obecna sytuacja gospodarcza Polski związana z niewyobrażalnie szybko dla niej rosnącymi cenami energii, gazu i utrzymania mieszkań może wkrótce wyrwać się spod kontroli i znacząco obniżyć standard życia w kraju.

— Jestem głęboko przerażona tym, że jeśli polityka społeczna i polityka podatkowa będzie dalej kontynuowana, to oczywiście uda się sztucznie, na chwilę zmniejszyć tempo inflacji obniżając VAT, (…) tylko tego nie można czynić w nieskończoność, więc później jeszcze będzie gorsza eksplozja cen — powiedziała Ancyparowicz.

Poza tym, Ancyparowicz, której kadencja w RPP kończy się już 9 lutego, nie podobają się zmiany wynikające z Polskiego Ładu

— Polityka janosikowa nigdy do niczego dobrego nie doprowadziła, ja rozumiem, że trzeba udzielać wsparcia grupom, które są bezradne. Bardzo optymistycznie patrzyłam na program 500+, chociaż inaczej sobie wyobrażałam jego o wdrażanie. On przyniósł pewne pozytywne efekty. Natomiast później kontynuowana polityka janosikowa, która przekłada się teraz na to w jaki sposób będą poszczególne grupy obciążone parapodatkiem, bardzo wysokim, bo 9-proc. , który ma zwiększyć dochody budżetowe, bo przecież nie dochody Narodowego Funduszu Zdrowia, ja nie rozumiem tej polityki – powiedziała w telewizji Biznes24.

Źródło: PAP Biznes

Poprzedni artykułPrzedsiębiorców czekają wyższe obciążenia
Następny artykułChiny mocno inwestują w węgiel