fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatElastyczność przedsiębiorców kluczem do sukcesu

Elastyczność przedsiębiorców kluczem do sukcesu

Uczestnicy Europejskiego Forum Nowych Idei 2021 (EFNI) uznali, że pandemia nie odkryła nowych problemów globalnej gospodarki, a jedynie je wyeksponowała. Ich zdaniem, najbliższe miesiące i lata to czas na wyciągnięcie wniosków, takich jak zwiększenie globalnej konkurencyjności, przyspieszenie cyfryzacji podstawowych usług czy podniesienie roli kobiet w życiu gospodarczym.

– Cyfryzacja i technologia stanowią od zawsze ogromną szansę na dynamiczny rozwój gospodarki, ale pandemia spowodowała, że nastąpiła prawdziwa rewolucja. Firmy, w tym instytucje finansowe, które potrafiły szybko przenieść się do świata online zyskały ogromną przewagę konkurencyjną, ale i finansową dzięki obniżeniu kosztów – powiedziała prezes City Handlowy Elżbieta Czetwertyńska podczas panelu na EFNI 2021. –Pracodawcy coraz chętniej zezwalają na pracę zdalną, w domu. To szczególnie istotne dla kobiet, które dotąd często były wykluczone, miały przerwę w karierze. Dzisiaj, dzięki pracy online, ich szanse są zdecydowanie większe – dodała.

Pandemia bez wątpienia pomogła usprawnić relacje z klientem, ale też poprawiła kontakty z bankiem, urzędem albo lekarzem. To z kolei pozwoliło zagospodarować zaoszczędzony czas na inne obszary życia, głównie rodzinnego.

– Kilka branż, jak np. farmacja czy transport zobaczyły, że wpływ Chin na światową gospodarkę jest zbyt wielki. Obawiam się jednak, byśmy nie poszli za bardzo w drugą stronę, czyli w kierunku całkowitego uniezależniania się gospodarek krajowych. Musimy tu znaleźć złoty środek – stwierdziła natomiast Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz. – Drugim zagrożeniem są rosnące w siłę korporacje, których kapitalizacja przekracza PKB nawet dużych krajów. Wtedy pojawia się chęć do sterowania czy regulowania zachowań społecznych. Oczywiście, odpowiedzią na to może być z kolei chęć nadmiernej regulacji przez państwa czy organizacje, jak Unia Europejska. We wszystkich tych aspektach musimy zachować umiar – regulować, ale nie przeregulować – dodała ekspertka.

Wnioskiem podsumowującym EFNI była istotność szybkiej umiejętności przystosowywania się do zmian zachodzących globalnie i swoista elastyczność w świecie gospodarki.
– Pandemia pokazała, jak szybko i znacząco zmienia się świat. Kto zrozumie to szybciej i skuteczniej się dostosuje do tego procesu, wygra w każdym obszarze – podsumowała Czetwertyńska.

(ISBnews)

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA