fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatElastyczność przedsiębiorców kluczem do sukcesu

Elastyczność przedsiębiorców kluczem do sukcesu

Uczestnicy Europejskiego Forum Nowych Idei 2021 (EFNI) uznali, że pandemia nie odkryła nowych problemów globalnej gospodarki, a jedynie je wyeksponowała. Ich zdaniem, najbliższe miesiące i lata to czas na wyciągnięcie wniosków, takich jak zwiększenie globalnej konkurencyjności, przyspieszenie cyfryzacji podstawowych usług czy podniesienie roli kobiet w życiu gospodarczym.

– Cyfryzacja i technologia stanowią od zawsze ogromną szansę na dynamiczny rozwój gospodarki, ale pandemia spowodowała, że nastąpiła prawdziwa rewolucja. Firmy, w tym instytucje finansowe, które potrafiły szybko przenieść się do świata online zyskały ogromną przewagę konkurencyjną, ale i finansową dzięki obniżeniu kosztów – powiedziała prezes City Handlowy Elżbieta Czetwertyńska podczas panelu na EFNI 2021. –Pracodawcy coraz chętniej zezwalają na pracę zdalną, w domu. To szczególnie istotne dla kobiet, które dotąd często były wykluczone, miały przerwę w karierze. Dzisiaj, dzięki pracy online, ich szanse są zdecydowanie większe – dodała.

Pandemia bez wątpienia pomogła usprawnić relacje z klientem, ale też poprawiła kontakty z bankiem, urzędem albo lekarzem. To z kolei pozwoliło zagospodarować zaoszczędzony czas na inne obszary życia, głównie rodzinnego.

– Kilka branż, jak np. farmacja czy transport zobaczyły, że wpływ Chin na światową gospodarkę jest zbyt wielki. Obawiam się jednak, byśmy nie poszli za bardzo w drugą stronę, czyli w kierunku całkowitego uniezależniania się gospodarek krajowych. Musimy tu znaleźć złoty środek – stwierdziła natomiast Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz. – Drugim zagrożeniem są rosnące w siłę korporacje, których kapitalizacja przekracza PKB nawet dużych krajów. Wtedy pojawia się chęć do sterowania czy regulowania zachowań społecznych. Oczywiście, odpowiedzią na to może być z kolei chęć nadmiernej regulacji przez państwa czy organizacje, jak Unia Europejska. We wszystkich tych aspektach musimy zachować umiar – regulować, ale nie przeregulować – dodała ekspertka.

Wnioskiem podsumowującym EFNI była istotność szybkiej umiejętności przystosowywania się do zmian zachodzących globalnie i swoista elastyczność w świecie gospodarki.
– Pandemia pokazała, jak szybko i znacząco zmienia się świat. Kto zrozumie to szybciej i skuteczniej się dostosuje do tego procesu, wygra w każdym obszarze – podsumowała Czetwertyńska.

(ISBnews)

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA