fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesESG już niemodne? Tak twierdzi Blooomberg

ESG już niemodne? Tak twierdzi Blooomberg

Fundusze inwestujące w aktywa sygnowane ESG tracą ostatnio duże pieniądze. Inwestorzy zorientowali się, że pod tą zieloną etykietką nie kryje się nic lub kryje się bardzo niewiele – zbyt mało, żeby inwestować w przedsiębiorstwa uważające się za „ekologiczne”. Rekordowe odpływy pieniędzy zanotował w ostatnim czasie jeden z największych zielonych funduszy.

Gdy realny kryzys zagląda inwestorom do kieszeni nie ma przebacz – inwestycje, które okazują się „bańką” i propagandowym humbugiem tracą najszybciej. Inwestorzy wycofują z nich pieniądze, relokując je w realne projekty. Agencja Bloomberg podała, że tylko w ciągu ostatniego tygodnia jeden z wiodących zielonych funduszy – ESGU ETF, odnotował odpływ środków w wysokości 4 miliardów dolarów!

Oznaczać to może, że inwestorzy przestają się nabierać na wzrost wartości przedsiębiorstw, który ma następować tylko dlatego, że podobno zachowują się one zgodnie z modnymi „ekologicznymi” normami. Oznacza to, że tzw. greenwashing w firmach przekroczył już masę krytyczną i coraz mniej ludzi na rynku wierzy w prawdziwość zielonego oblicza spółek.

ESG? Nie będziemy już o tym mówić

Bloomberg News napisał również, że jedenastu zarządzających wiodącymi bankami zamierza dostosować język, którego używają w materiałach przy ofertach sprzedaży akcji czy obligacji, a także w innych materiałach marketingowych oraz raportach dla inwestorów tak, by unikać w nich akronimu „ESG” oraz podobnych terminów. Tego wszystkiego, co miałoby wskazywać, że firma jest więcej warta tylko dlatego, że zachowuje się zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone na razie wyrzucanie ESG z przekazu informacyjnego zarządzający aktywami zalecili tylko w stanach uznawanych za tradycyjnie republikańskie. W stanach „demokratycznych” w dalszym ciągu o ESG pisać się będzie.

Według komentatora Bloomberga rynek firm, które deklarują dążenie do pozytywnych zmian dla środowiska naturalnego oraz społecznych, wyceniany jest obecnie na ok. 8,4 biliona dolarów. Politycy związani z Partią Republikańską chętnie mówią o upolitycznieniu tego rynku, który – w ich opinii – oderwał się od realnych fundamentów finansowych. Jednym z czołowych krytyków ESG stał się gubernator Florydy Ron DeSantis, który wzywa zarządzających aktywami do weryfikacji rynkowych wycen wartości firm uważających się za społecznie odpowiedzialne.

– Termin ESG stał się po prostu zbyt upolityczniony – przyznaje w artykule dla Bloomberg News Trey Welstad, menedżer finansowy w Integrity Viking Funds. Welstad kazał już usunąć etykietę ESG ze swojego „społecznie odpowiedzialnego” funduszu dysponującego obecnie aktywami o wartości 72 milionów dolarów.

Usuwają informacje o ESG

Jeden z zarządzających aktywami dużego funduszu z siedzibą w San Francisco (który prosił o zachowanie anonimowości) powiedział agencji Bloomberg, że jego firma przeredagowała już nawet stopki firmowe w wysyłanych klientom funduszu mailach tak, że ESG nie niej już w nich wspomniane. Jego instytucja finansowa zastanawiała się nad „kwestiami środowiskowymi” związanymi z inwestycjami na długo przed tym, jak zasady ESG stały się celem zmasowanej krytyki Republikanów. Obecnie przekaz funduszu do klientów koncentruje się nie na rozważaniach dotyczących poszanowania środowiska naturalnego i ochrony klimatu, tylko na sprawach wymiernych, czyli wskaźnikach obrazujących efektywność działalności firm.

W Polsce i innych krajach określanych jako rozwijające się, etykietowanie firm nazwą „ESG” zdaje się jednak być coraz bardziej modne.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA