fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesESG już niemodne? Tak twierdzi Blooomberg

ESG już niemodne? Tak twierdzi Blooomberg

Fundusze inwestujące w aktywa sygnowane ESG tracą ostatnio duże pieniądze. Inwestorzy zorientowali się, że pod tą zieloną etykietką nie kryje się nic lub kryje się bardzo niewiele – zbyt mało, żeby inwestować w przedsiębiorstwa uważające się za „ekologiczne”. Rekordowe odpływy pieniędzy zanotował w ostatnim czasie jeden z największych zielonych funduszy.

Gdy realny kryzys zagląda inwestorom do kieszeni nie ma przebacz – inwestycje, które okazują się „bańką” i propagandowym humbugiem tracą najszybciej. Inwestorzy wycofują z nich pieniądze, relokując je w realne projekty. Agencja Bloomberg podała, że tylko w ciągu ostatniego tygodnia jeden z wiodących zielonych funduszy – ESGU ETF, odnotował odpływ środków w wysokości 4 miliardów dolarów!

Oznaczać to może, że inwestorzy przestają się nabierać na wzrost wartości przedsiębiorstw, który ma następować tylko dlatego, że podobno zachowują się one zgodnie z modnymi „ekologicznymi” normami. Oznacza to, że tzw. greenwashing w firmach przekroczył już masę krytyczną i coraz mniej ludzi na rynku wierzy w prawdziwość zielonego oblicza spółek.

ESG? Nie będziemy już o tym mówić

Bloomberg News napisał również, że jedenastu zarządzających wiodącymi bankami zamierza dostosować język, którego używają w materiałach przy ofertach sprzedaży akcji czy obligacji, a także w innych materiałach marketingowych oraz raportach dla inwestorów tak, by unikać w nich akronimu „ESG” oraz podobnych terminów. Tego wszystkiego, co miałoby wskazywać, że firma jest więcej warta tylko dlatego, że zachowuje się zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone na razie wyrzucanie ESG z przekazu informacyjnego zarządzający aktywami zalecili tylko w stanach uznawanych za tradycyjnie republikańskie. W stanach „demokratycznych” w dalszym ciągu o ESG pisać się będzie.

Według komentatora Bloomberga rynek firm, które deklarują dążenie do pozytywnych zmian dla środowiska naturalnego oraz społecznych, wyceniany jest obecnie na ok. 8,4 biliona dolarów. Politycy związani z Partią Republikańską chętnie mówią o upolitycznieniu tego rynku, który – w ich opinii – oderwał się od realnych fundamentów finansowych. Jednym z czołowych krytyków ESG stał się gubernator Florydy Ron DeSantis, który wzywa zarządzających aktywami do weryfikacji rynkowych wycen wartości firm uważających się za społecznie odpowiedzialne.

– Termin ESG stał się po prostu zbyt upolityczniony – przyznaje w artykule dla Bloomberg News Trey Welstad, menedżer finansowy w Integrity Viking Funds. Welstad kazał już usunąć etykietę ESG ze swojego „społecznie odpowiedzialnego” funduszu dysponującego obecnie aktywami o wartości 72 milionów dolarów.

Usuwają informacje o ESG

Jeden z zarządzających aktywami dużego funduszu z siedzibą w San Francisco (który prosił o zachowanie anonimowości) powiedział agencji Bloomberg, że jego firma przeredagowała już nawet stopki firmowe w wysyłanych klientom funduszu mailach tak, że ESG nie niej już w nich wspomniane. Jego instytucja finansowa zastanawiała się nad „kwestiami środowiskowymi” związanymi z inwestycjami na długo przed tym, jak zasady ESG stały się celem zmasowanej krytyki Republikanów. Obecnie przekaz funduszu do klientów koncentruje się nie na rozważaniach dotyczących poszanowania środowiska naturalnego i ochrony klimatu, tylko na sprawach wymiernych, czyli wskaźnikach obrazujących efektywność działalności firm.

W Polsce i innych krajach określanych jako rozwijające się, etykietowanie firm nazwą „ESG” zdaje się jednak być coraz bardziej modne.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Przedsiębiorcy (niektórzy) skorzystają na zielonej transformacji

Na zielonej transformacji zarobią przedsiębiorcy instalujący wentylację i klimatyzację, produkujący magazyny energii i ciepła oraz firmy z branży termomodernizacyjnej i fotowoltaicznej.
2 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA