fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiEstoński CIT coraz bardziej popularny

Estoński CIT coraz bardziej popularny

W związku z rosnącą popularnością tzw. estońskiego CIT Ministerstwo Finansów chce rozwijać tę formę opodatkowania.

Już prawie 13 tys. firm w Polsce korzysta z tak zwanego estońskiego CIT – wynika z rządowych danych. Rząd zapowiedział, że nadal będzie rozwijał tę formę opodatkowania, aby jeszcze lepiej sprostać oczekiwaniom przedsiębiorców.

Estoński CIT to ryczałt od dochodów spółek, który jest preferencyjnym systemem opodatkowania firm podatkiem dochodowym. Dzięki niemu firma nie musi płacić podatku dochodowego aż do momentu wypłaty zysku wspólnikom.

Estoński CIT wprowadzono w Polsce na początku 2021 r. pod koniec roku korzystało z niego 517 podatników. W 2022 r. było to już 9 tys. podmiotów, a pod koniec czerwca br. – około 12,7 tys. firm. Według wiceministra finansów Artura Sobonia dzięki estońskiemu CIT firmy poprawiają swoją płynność i zwiększają nakłady na inwestycje oraz wynagrodzenia.

Jest to bez wątpienia jeden z największych sukcesów podatkowych naszej ostatniej kadencji. Estoński CIT cieszy się coraz większym powodzeniem. Pytanie ze strony przedsiębiorców jest tylko o jego dalszą liberalizację, a nie o to, czy jest to dobry, czy zły pomysł

– powiedział Artur Soboń.

W związku z powyższym rząd chce dalej rozwijać estoński CIT przez między innymi liberalizację warunków uprawniających do opodatkowania estońskim CIT, preferencje dla przedsiębiorców reinwestujących wypracowane zyski czy uproszczenie zasad opodatkowania. Wiceminister Soboń dodał, że trwają rozmowy z największymi firmami, które również chciałyby być objęte estońskim CIT.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Opublikowano projekt przepisów dotyczący dochodowych JPK

Od 1 stycznia 2025 r. dla największych podatników CIT obowiązkowe stanie się składanie JPK_KR. Równocześnie w życie wejdzie rozporządzenie MF w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić księgi podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
4 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA