fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesEurokraci chcą spersonalizować bony podarunkowe. Kolejny krok w kierunku całkowitej kontroli?

Eurokraci chcą spersonalizować bony podarunkowe. Kolejny krok w kierunku całkowitej kontroli?

Anonimowość? To ma stopniowo przechodzić do przeszłości. Politycy chcą wiedzieć o nas jak najwięcej. Nic nie może ukryć. Komisja Europejska przymierza się do tego, by popularne, dystrybuowane przez firmy bony podarunkowe, były rejestrowane na konkretne nazwiska.

Rejestrowanie bonów podarunkowych jest już przygotowane w pakiecie przepisów dotyczących przeciwdziałaniom praniu pieniędzy i walki z terroryzmem.
Najpierw wywołany koronakryzys, a teraz wysoka inflacja z towarzyszącym jej trendem recesyjnym jakby zlikwidowały temat terroryzmu. Teraz jednak „terroryzm” wraca, bo jest potrzebny jako pretekst do przeprowadzenia różnych działań – między innymi do dalszej walki z obrotem gotówkowym.

Nowe przepisy nie tylko zlikwidowałyby anonimowość bonów, ale zablokowałyby też nierejestrowane na konkretne nazwiska mikropłatności przeprowadzane przy pomocy platform fintechowych.
Konsumenci mają więc zostać pozbawieni prostego i nieskomplikowanego dostępu do anonimowych produktów pieniądza elektronicznego niskiego ryzyka, takich jak np. bony podarunkowe.

Niby walczą z terroryzmem

Obecnie jest tak, że bonami można obracać bez uprzedniej identyfikacji klienta – pod warunkiem, że ryzyko ich niewłaściwego wykorzystania do celów prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu „jest wyraźnie niskie”. Odpersonalizowane są bony o wartości nie przekraczającej 150 euro przy zakupach w sklepach stacjonarnych oraz do 50 euro – dla transakcji internetowych.

Wbrew pozorom, jeśli Komisji Europejskiej uda się to przeprowadzić, będzie to mieć poważne i negatywne konsekwencje dla wydawców kart, firm, handlu oraz samych konsumentów. Odpersonalizowanie bonów podarunkowych jest właśnie ich siłą, stanowiąc podstawą różnych modeli biznesowych opartych o wydawanie voucherów! Uatrakcyjnia ono niewątpliwie niektóre produkty umożliwiając łatwy dostęp do cyfrowych środków płatniczych.

Taka „walka z terroryzmem” nie jest nikomu potrzebna. Ścisłe monitorowanie transakcji, z wykorzystaniem najnowszych technologii, już teraz pozwala wydawcom kart wykrywać i zatrzymywać podejrzane transakcje w czasie rzeczywistym, bez gromadzenia danych osobowych. Należy więc bony podarunkowe zostawić w spokoju. Niech funkcjonują tak dobrze, jak dotychczas, służąc firmom i konsumentom.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA