fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeEuropejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.

Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire zapowiedział, że w Unii Europejskiej powstanie w ciągu najbliższych pięciu lat system generatywnej sztucznej inteligencji, który znacznie przyczyni się do poprawy produktywności europejskiej gospodarki.

Francuzi mają setki milionów na rozwój AI

Obecnie najbliżej do realizacji serwisu mogącego konkurować z OpenAI, które odpowiada za sukces ChataGPT, wydają się firmy z Francji i Niemiec.

Francuski start-up Mistral w cztery tygodnie zebrał od inwestorów 105 mln euro, a wycena spółki sięga już 260 mln euro. Firma zatrudnia osoby mające doświadczenie w pracy dla Google i Facebooka. Możliwe, że w najbliższym czasie jej rozwój zostanie wsparty przez francuski rząd. A to wszystko zanim jeszcze powstał jakikolwiek serwis czy ogólnodostępna usługa, która mogłaby pokazać możliwości systemu.

Niemcy już pozyskują klientów

Bardziej zaawansowane narzędzie ma niemiecki start-up Aleph Alpha, założony przez Jonasa Andrulisa. Ta firma świadczy już komercyjnie, płatne usługi, z których korzysta tysiące klientów – głównie banków, firm oraz instytucji rządowych. Do tej pory na swoją działalność start-up zebrał od inwestorów 27 mln dolarów. System opracowany przez Aleph Alpha zapewnia duże możliwości personalizacji pod konkretnego użytkownika. To znaczy, że firma chcąca go wykorzystać w swoim czacie do obsługi własnych klientów, może wyposażyć go zarówno w odpowiednią wiedzę i dane, ale też zaprogramować tak, aby na ewentualne pytania odpowiadał w określonym tonie lub np. w żartobliwy sposób.

System Aleph Alpha charakteryzuje się tym, że oprócz udzielanych użytkownikom odpowiedzi na zadawane pytania, zawiera w nich również odnośniki do źródeł swojej wiedzy na dany temat.

wired.co.uk, lefigaro.fr

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA