fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesEuropejski Bank Inwestycyjny wesprze małe i średnie firmy. Warunek – dbanie o...

Europejski Bank Inwestycyjny wesprze małe i średnie firmy. Warunek – dbanie o klimat

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przeznaczy 100 mln euro na wsparcie polskich MŚP. W poprzedniej transzy o podobnym charakterze bank przekazał 200 mln euro do dyspozycji firm. Podstawowym warunkiem otrzymania wsparcia jest jednak to, że planując swoje inwestycje firma musi zadbać o klimat.

Według Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), wsparcie polskich MŚP ułatwi rozwój działań na rzecz klimatu. EBI przeprowadził swoje badania, z których wynika, że polski sektor MŚP rozumie pilną potrzebę inwestowania w działania łagodzące zmiany klimatu. Świadczą o tym liczby. Inwestycje, które mają przeciwdziałać zmianom klimatycznym zrobiło już 39 proc. polskich firm, a 48 proc. przedsiębiorców planuje je zrealizować w ciągu najbliższych trzech lat.

Z kolei 36 proc. polskich przedsiębiorców inwestuje z intencją poprawienia swojej efektywności energetycznej, co jest obecnie wręcz wymogiem dzisiejszych czasów. Według innych, wcześniejszych badań EBI, aż 12 proc. polskich firm ma trudności z uzyskaniem zewnętrznego finansowania od banków, gdy poszukuje alternatywnych możliwości sfinansowania rozwoju.

Te kolejne już miliony euro mają ułatwić firmom inwestycje i rozwój z myślą o korzystnym oddziaływaniu na rzecz klimatu – ze szczególnym uwzględnieniem redukcji emisji gazów cieplarnianych. Chodzi przede wszystkim o wsparcie zrównoważonej mobilności, zakupu niskoemisyjnych pojazdów, maszyn przemysłowych i rolniczych oraz inwestycji w energię odnawialną.

EBI docenia znaczenie MŚP

W opinii Teresy Czerwińskiej, byłej minister finansów, a obecnie wiceprezesa EBI, wspieranie rozwoju MŚP i spółek o średniej kapitalizacji „jest kluczowe dla utrzymania wzrostu gospodarczego w tych trudnych czasach (…) dlatego ważne jest, by udostępnić biznesowi jak najwięcej możliwości finansowania, by firmy mogły realizować swoje plany zielonej transformacji”.

Sektor małych i średnich firm skupia 99,8 proc. przedsiębiorstw w Polsce, odpowiadając za 67,7 proc. zatrudnienia i ponad 65 proc. polskiego PKB. Bank przypomina, że w 2021 r. małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce otrzymały finansowanie z Grupy EBI o łącznej wartości 1,78 mld euro, z czego ok. 640 mln przeznaczono specjalnie na złagodzenie wpływu kryzysu wywołanego COVID-19.

Modele finansowania przez EBI wcale nie są proste, a udzielane finansowanie nie musi być zawsze i na każdym etapie życia firmy preferencyjne. Oceniana jest między innymi wiarygodność i solidność finansowanego podmiotu i jego perspektywy rozwoju, a co za tym idzie – zdolność do obsługi zadłużenia wraz z odsetkami. Mniejszym firmom EBI udziela kredytów i gwarancji we współpracy z bankami pośredniczącymi, nie bezpośrednio. Europejski Bank Inwestycyjny nie jest też z pewnością „dobrym wujkiem” rozdającym bezzwrotne dotacje.

O organizacji i szczegółowych zasadach działania EBI, który nie jest finansowany ze składek członkowskich krajów unijnych, ale służy realizacji projektów UE, możemy przeczytać: https://european-union.europa.eu/institutions-law-budget/institutions-and-bodies/institutions-and-bodies-profiles/eib_pl

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA