Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przeznaczy 100 mln euro na wsparcie polskich MŚP. W poprzedniej transzy o podobnym charakterze bank przekazał 200 mln euro do dyspozycji firm. Podstawowym warunkiem otrzymania wsparcia jest jednak to, że planując swoje inwestycje firma musi zadbać o klimat.

Według Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), wsparcie polskich MŚP ułatwi rozwój działań na rzecz klimatu. EBI przeprowadził swoje badania, z których wynika, że polski sektor MŚP rozumie pilną potrzebę inwestowania w działania łagodzące zmiany klimatu. Świadczą o tym liczby. Inwestycje, które mają przeciwdziałać zmianom klimatycznym zrobiło już 39 proc. polskich firm, a 48 proc. przedsiębiorców planuje je zrealizować w ciągu najbliższych trzech lat.

Z kolei 36 proc. polskich przedsiębiorców inwestuje z intencją poprawienia swojej efektywności energetycznej, co jest obecnie wręcz wymogiem dzisiejszych czasów. Według innych, wcześniejszych badań EBI, aż 12 proc. polskich firm ma trudności z uzyskaniem zewnętrznego finansowania od banków, gdy poszukuje alternatywnych możliwości sfinansowania rozwoju.

Te kolejne już miliony euro mają ułatwić firmom inwestycje i rozwój z myślą o korzystnym oddziaływaniu na rzecz klimatu – ze szczególnym uwzględnieniem redukcji emisji gazów cieplarnianych. Chodzi przede wszystkim o wsparcie zrównoważonej mobilności, zakupu niskoemisyjnych pojazdów, maszyn przemysłowych i rolniczych oraz inwestycji w energię odnawialną.

EBI docenia znaczenie MŚP

W opinii Teresy Czerwińskiej, byłej minister finansów, a obecnie wiceprezesa EBI, wspieranie rozwoju MŚP i spółek o średniej kapitalizacji „jest kluczowe dla utrzymania wzrostu gospodarczego w tych trudnych czasach (…) dlatego ważne jest, by udostępnić biznesowi jak najwięcej możliwości finansowania, by firmy mogły realizować swoje plany zielonej transformacji”.

Sektor małych i średnich firm skupia 99,8 proc. przedsiębiorstw w Polsce, odpowiadając za 67,7 proc. zatrudnienia i ponad 65 proc. polskiego PKB. Bank przypomina, że w 2021 r. małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce otrzymały finansowanie z Grupy EBI o łącznej wartości 1,78 mld euro, z czego ok. 640 mln przeznaczono specjalnie na złagodzenie wpływu kryzysu wywołanego COVID-19.

Modele finansowania przez EBI wcale nie są proste, a udzielane finansowanie nie musi być zawsze i na każdym etapie życia firmy preferencyjne. Oceniana jest między innymi wiarygodność i solidność finansowanego podmiotu i jego perspektywy rozwoju, a co za tym idzie – zdolność do obsługi zadłużenia wraz z odsetkami. Mniejszym firmom EBI udziela kredytów i gwarancji we współpracy z bankami pośredniczącymi, nie bezpośrednio. Europejski Bank Inwestycyjny nie jest też z pewnością „dobrym wujkiem” rozdającym bezzwrotne dotacje.

O organizacji i szczegółowych zasadach działania EBI, który nie jest finansowany ze składek członkowskich krajów unijnych, ale służy realizacji projektów UE, możemy przeczytać: https://european-union.europa.eu/institutions-law-budget/institutions-and-bodies/institutions-and-bodies-profiles/eib_pl

Poprzedni artykułKto sprzedaje węgiel w Polsce
Następny artykułCzy polscy więźniowie pracują?