fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesFaktoringiem w lockdown

Faktoringiem w lockdown

Jak polskie małe i średnie przedsiębiorstwa radzą sobie z kryzysem wywołanym epidemią COVID-19? Czy są gotowe na kolejny lockdown? Przedstawiamy opinie ekspertów branży faktoringowej, która posiada pozarządowe instrumenty wsparcia dla MŚP.

W czerwcu wskaźnik PMI dla Polski osiągnął poziom 47,2 pkt, w lipcu jednak znów znalazł się w strefie lekkiego optymizmu, podnosząc się do 52,8 pkt. Czy zatem możemy mówić, że polscy przedsiębiorcy, zwłaszcza w sektorze przemysłowym, szybko wracają do normalności? Czy zapominają o swoich obawach związanych z płynnością finansową, przerwanymi łańcuchami dostaw i niewypłacalnością kontrahentów? Niestety praktyka biznesowa firm na to nie wskazuje.

– W ostatnich miesiącach zauważyliśmy wzrost zainteresowania faktoringiem pełnym, czyli z ubezpieczeniem od niewypłacalności kontrahenta – informuje nas Jerzy Dąbrowski, prezes Bibby Financial Services. – Przedsiębiorcy decydowali się na ubezpieczanie nawet tych transakcji, które w okresie przed kryzysem nie budziły ich wątpliwości, np. ze sprawdzonym, wieloletnim odbiorcą. Wynikało to z obaw, jakie skutki lockdown może wywołać również w dobrze dotychczas prosperujących firmach. Częściej też klienci prosili nas o pomoc w weryfikacji kontrahentów – dodaje Jerzy Dąbrowski.

Pieniądze na kontach, nie w obrocie

Jakub Siudziński ze szczecińskiej firmy JS Consulting uważa wręcz, że wiele firm pracuje teraz w trybie, który można nazwać „ochroną kapitału”.
– Środki pomocowe powinny być w krwioobiegu przedsiębiorstwa, tymczasem leżą w tej chwili na rachunkach bankowych właśnie ze względu na niepewność i obawy przed kolejnym lockdownem na jesieni – mówi Siudziński. – Przedsiębiorcy nie czują się bezpiecznie – potwierdza tę obserwację Anita Bogush z firmy Security Business. – Zniechęca ich to do realizowania inwestycji. Oczywiście do gospodarki trafiły ogromne środki pomocowe, ale wciąż niejasne są zasady rozliczania tych subwencji. Dlatego obserwuję raczej postawę wyczekiwania i zabezpieczania bieżącej płynności, niż optymizmu – dodaje Anita Bogush.

Również Dariusz Ligocki z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Ligocki dostrzega to „mrożenie” kapitału. Chociaż na rynku widoczna jest teraz nadpłynność, większość firm jest ostrożna, jeśli chodzi o inwestycje czy rozwój działalności. Ligocki zwraca uwagę na fakt, że są firmy, zwłaszcza mocniejsi gracze rynkowi, stały się nieufne wobec swoich kontrahentów, skracając im terminy płatności lub nie wyrażając zgody na cesję faktury.

Wszyscy cytowani eksperci zgodnie podkreślają strategiczne znaczenie płynności finansowej. – Lepiej zapobiegać, niż leczyć – podkreśla Wioletta Wojniusz z firmy Notus. – Płynność finansowa to system naczyń połączonych. Kontrahenci, którzy mają problem z płynnością i nie płacą na czas, mogą przyczynić się do problemów finansowych kolejnych przedsiębiorstw – ostrzega.

Bo będzie lockdown?

Agnieszka Żurek z poznańskiej firmy doradczej Żurek Finanse jest przekonana, że przedsiębiorca nie może uzależniać decyzji o ubezpieczeniu firmy od tego, czy na jesieni będzie lockdown, czy nie.
– Dywersyfikacja podmiotów finansujących, dobry lider oraz przygotowanie kilku strategii biznesowych na wypadek pogorszenia sytuacji w kraju – tak powinno się działać zawsze w okresie kryzysu. Ubezpieczycielowi będzie ciężko pomóc przedsiębiorcy, który wcześniej nie myślał o przyszłości. Trzeba wyprzedzać pewne fakty – mówi Agnieszka Żurek.

O znaczeniu samego faktoringu dla stabilnego i bezpiecznego funkcjonowania firm wydaje się być przekonany także Bank Gospodarstwa Krajowego. Właśnie ruszył nowy program pomocowy pod nazwą Tarcza Faktoringowa. Dzięki gwarancjom BGK możliwe będzie szersze udzielanie finansowania w postaci faktoringu, również tym firmom, które mają słaby profil ryzyka.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA