fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajFinanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.

Według najnowszego badania firmy Deloitte największe obawy Polaków budzą dzisiaj stan zdrowia i sytuacja finansowa, które uzyskały po 41 proc. wskazań. Coraz mniej o przyszłość martwi się 41 proc. z nas, a obawia się jej 37 proc.

Badanie „Consumer Signals”, które przeprowadzono łącznie w 20 krajach świata wykazało też, że 53 proc. Polaków oczekuje wzrostu dochodów, a 42 proc. spodziewa się poprawy swojej sytuacji finansowej w przyszłym roku. Pogorszenia oczekuje natomiast 35 proc. ankietowanych. Jednocześnie 37 proc. martwi się o stan swoich oszczędności, 53 proc. nie jest w stanie ponieść niespodziewanego wydatku, a prawie 40 proc. odmawia sobie wydawania pieniędzy na przyjemności. Mniej więcej co trzeci ankietowany obawia się o swoją zdolność do regulowania nadchodzących płatności.

Jeśli chodzi o wzrost cen, to mimo zapowiedzi premiera Donalda Tuska mówiącego w trakcie kampanii wyborczej o „paliwie za 5 złotych” aż 73 proc. Polaków zakłada, że podrożeją paliwa i jest to wzrost o 5 punktów proc. w porównaniu do badania sprzed miesiąca. Z kolei 72 proc. z nas uważa, że wzrosną im domowe rachunki, 70 proc. spodziewa się wyższych cen w restauracjach, a 65 proc. – droższego alkoholu.

Podobne nastroje dotyczące inflacji panują w innych krajach przebadanych przez Deloitte. Największe zmartwienia odnośnie dalszego wzrostu cen panują w RPA (87 proc.), Kanadzie (82 proc.), Francji i Hiszpanii (81 proc.). Najmniej inflacją martwią się natomiast Chińczycy (47 proc.) oraz Japończycy (61 proc.).

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA