fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiFirmy już znajdują luki w Polskim Ładzie

Firmy już znajdują luki w Polskim Ładzie

Szefowie firm chcą uciec przed nową daniną, którą przewiduje Polski Ład i wydaje się, że znaleziono na to sposób – podaje „Rzeczpospolita”.

Konkretnie chodzi o 9-proc. składkę zdrowotną, którą mają zostać objęci członkowie zarządu otrzymujący wynagrodzenie na mocy uchwały wspólników powołującej ich do pełnienia funkcji. Taka danina miałaby być liczona od wynagrodzenia brutto i nie dałoby się jej odliczyć od podatku. To oznaczałoby obniżenie wypłat członków zarządu.

Okazuje się, że sposobem na uniknięcie nowego obowiązku jest skorzystanie z art. 176 kodeksu spółek handlowych. Jak wyjaśnia na łamach „Rz” Michał Gądek, radca prawny w kancelarii Michał Gądek i Partnerzy, przepis ten dotyczy wspólników, którzy to z reguły są członkami zarządu, a wynika z niego, że w umowie spółki można zobowiązać wspólnika do powtarzających się świadczeń niepieniężnych i przysługuje mu za to wynagrodzenie. Takie rozwiązanie sprawiłoby, że wynagrodzenie zarządu byłoby opodatkowane według skali, przez co nieobjęte składkami.

– Taka opcja zwalnia z zapłaty składki zdrowotnej – potwierdza w „Rzeczpospolitej” Piotr Popek, starszy menadżer w zespole ds. PIT w KPMG.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA