fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaKrajFirmy szykują podwyżki. Twoja też?

Firmy szykują podwyżki. Twoja też?

Niemal połowa firm w Europie i w Polsce szykuje podwyżki wynagrodzeń – informuje „Rzeczpospolita”.

Pracodawcy reagują w ten sposób na rosnące koszty życia. „Rzeczpospolita” powołując się na badanie firmy doradczej Willis Towers Watson (WTW) wskazuje, że poza podwyżkami płac, firmy w Europie chcą wzbogacać inne świadczenia pracownicze, jak na przykład oferować finansowanie opieki nad dziećmi, wprowadzać różnego rodzaju programy rabatowe czy częściej decydować się na nagrody uznaniowe i premie oraz jednorazowe wypłaty gotówki związane z drożyzną.

Według sondażu WTW podwyżki zapowiedziało już 40 proc. z 570 dużych i średnich firm z Europy.

– Zdecydowana większość pracodawców zrealizowała już swoje plany podwyżkowe na ten rok, ale zdają sobie sprawę, że niezbędna będzie druga tura, tym bardziej że deklarowane wzrosty budżetów wynagrodzeń nie nadążają za wskaźnikami inflacji – powiedział na łamach „Rz”Krzysztof Gugała, dyrektor działu praca i wynagrodzenia w WTW Polska.

Podwyżki płac to ważny element strategii firm, które chcą zatrzymać u siebie najlepszych specjalistów. Przytaczane przez dziennik badanie firmy Deloitte z maja wykazało, że niemal 80 proc. specjalistów i menedżerów planuje zmianę pracy, a niemal połowa chce to zrobić w ciągu trzech-sześciu miesięcy. W tej grupie 43 proc. za jeden z najważniejszych powodów wskazuje niskie wynagrodzenia. W efekcie, co czwarta firma przebadana przez WTW koncentruje budżet płacowy na szczególnie wartościowych pracownikach, a co piąta kładzie nacisk na podwyżki dla osób zarabiających najmniej.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA