fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesFirmy zatrudniają mniej niż rok temu

Firmy zatrudniają mniej niż rok temu

Liczba ofert pracy w Polsce była w marcu mniejsza niż rok temu, ale wyższa niż w poprzednich miesiącach.

Badanie Element i Grant Thornton wykazało, że w marcu 2023 r. pracodawcy opublikowali na 50 największych portalach rekrutacyjnych 325 tys. nowych ogłoszeń o pracę. Analitycy podkreślili, że to aż o 10 proc. mniej niż w marcu rok temu, a także druga najniższa roczna dynamika od 24 miesięcy.

W badaniu zauważono wzrost liczby ofert w ujęciu miesięcznym, podkreślono jednak, że wynika on głównie z sezonowości, bo pracodawcy rekrutują na przykład pracowników w budownictwie, rolnictwie lub turystyce. Opublikowanie w marcu 325,5 tys. nowych ofert pracy stanowi o 28,4 tys. wyższy wynik niż w lutym i aż o 70,1 tys. wyższy niż w styczniu 2023 r.

– Główny wniosek, jaki od kilku miesięcy płynie z naszego monitoringu jest taki, że rynek pracy zwalnia, ale nadal jest silny, zwłaszcza biorąc pod uwagę skalę wstrząsów, jakie od ponad roku dotykają polską gospodarkę. Najnowsze dane, za marzec, dobrze wpisują się w tę ocenę – powiedziała Monika Smulewicz, partner Grant Thornton. – Liczba ofert pracy w ujęciu rocznym lekko się kurczy, ale w ujęciu miesięcznym rośnie, co pokazuje, że pracodawcy zachowują duży spokój – nadal tworzą na ogromną skalę miejsca pracy i niemal normalnie przygotowują się pod względem rekrutacji na sezon wiosenny i letni. Przyzwyczaili się i dostosowali do trudnych warunków, w jakich muszą funkcjonować – wysokich kosztów pracy, energii czy finansowania – i raczej nie ograniczają istotnie swoich planów rozwojowych – dodała ekspertka.

Najwięcej nowych ofert pracy rok do roku odnotowano w branży finansowej, gdzie liczba ofert wzrosła o 31 proc. Z kolei o 8 proc. wzrosła liczba otwartych pozycji w zawodach medycznych. Spadki w ujęciu rocznym odnotowano w ofertach dla pracowników fizycznych i tu ofert było aż o 27 proc. mniej niż w marcu 2022 r. Dużo mniej ofert opublikowano na stanowiska HR-owców (-22 proc.), marketingowców (-15 proc.) oraz prawników i pracowników IT (-13 proc.).

Grant Thornton
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA