fbpx
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaBiznesGdzie i jakie pieniądze dla MŚP w nowym roku?

Gdzie i jakie pieniądze dla MŚP w nowym roku?

Eksporterzy, przedsiębiorcy wdrażający innowacje oraz inwestujący w rozwój firm mogą już składać wnioski o wsparcie dla swoich przedsięwzięć.

Przedsiębiorcy mali i średniej wielkości mogą już wnioskować o wsparcie promocji swojego eksportu na rynkach światowych. Udzielane jest ono w formie dotacji jako pomoc de minimis.

Na dotację mogą liczyć firmy „wykonujące działalność gospodarczą na terenie Polski”. Można nią dofinansować wydatki poniesione na realizację branżowych przedsięwzięć promocyjnych wspierających eksport, a także na organizację przedsięwzięć promocyjnych oraz na uzyskanie certyfikatu wyrobu wymaganego w obrocie towarami na rynkach poza Unią Europejską.

Wnioski o dofinansowanie należy składać w wersji elektronicznej, doręczonej przez e-PUAP na adres skrytki resortu rozwoju i technologii tj. /MRPiT/SkrytkaESP.

Budżet programu wynosi 4,5 mln złotych. Nie jest więc to dużo, tym bardziej warto szybciej niż później zainteresować się tym wsparciem. Szczegółowe informacje, wzory wniosków oraz formularze są dostępne TU.

Dofinansowanie z NCBiR

Chcemy już tylko przypomnieć, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) nadal dofinansuje transformację energetyczną firm w ramach projektu „Ścieżka SMART – Projekty realizowane w konsorcjach”. Połowa budżetu programu, który wynosi blisko 1,4 mld złotych, przeznaczona została na projekty konsorcjów z udziałem dużych przedsiębiorstw, a druga połowa – na projekty konsorcjów bez udziału dużych przedsiębiorstw.

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów potrwa jeszcze do 8 lutego 2024 r.

Dla przedsiębiorców z Dolnego Śląska

Dolnośląski Fundusz Rozwoju ma program wsparcia dla firm z regionu w postaci atrakcyjnych, niskooprocentowanych pożyczek (od 2,39 proc. w skali roku), gwarancji oraz poręczeń.

Przedsiębiorcy mogą korzystać z pożyczek obrotowych o wartości do 500 tys. złotych, przeznaczonych na bieżące wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. na opłaty za energię elektryczną, wynagrodzenia pracowników, usługi prawne lub księgowe itp.

Okres spłaty takich pożyczek wynosi do pięciu lat. Dostępne są także pożyczki inwestycyjne (z wyłączeniem jednak zakupu nieruchomości) w wysokości od miliona do 3 mln złotych, o okresie spłaty maksymalnie do siedmiu lat.

Pożyczki są dostępne w ofercie pośredników Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju tj. w Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej (DAWG), Dolnośląskim Parku Innowacji i Nauki (DPIN), Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (KARR), Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (WARR), Agencji Rozwoju Regionalnego ARLEG oraz w Agencji Rozwoju Regionalnego AGROREB.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA