fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesGdzie w Polsce jest najwięcej rzetelnych firm?

Gdzie w Polsce jest najwięcej rzetelnych firm?

Najwięcej rzetelnych firm w Polsce funkcjonuje w województwach świętokrzyskim, podlaskim i lubelskim. Najmniej rzetelne są natomiast przedsiębiorstwa ze Śląska.

Eksperci Rzetelnej Firmy przygotowali ranking rzetelności polskich przedsiębiorstw, na którego podium po raz pierwszy w historii znalazło się aż sześć województw. Ranking opracowano na podstawie danych Krajowego Rejestru Długów.

Pierwsze miejsce w tegorocznym zestawieniu zajęły ex aequo aż trzy województwa: świętokrzyskie, podlaskie i lubelskie, drugie miejsce podium przypadło firmom z Małopolski i Podkarpacia, a trzecie – przedsiębiorcom z Opolszczyzny. Ranking przygotowano dzieląc łączny dług przedsiębiorstw z danego województwa na 1000 firm zarejestrowanych w tym województwie, a do tego uwzględniono średnią kwotę do zwrotu przypadającą na jedną firmę i procent wszystkich zadłużonych przedsiębiorstw w danym regionie. Jak wyjaśniła ekspertka Rzetelnej Firmy Katarzyna Starostka w każdej z tych kategorii przyznawano punkty zgodnie z zasadą, że im mniejszy dług i mniej dłużników, tym wyższa pozycja na liście. Ostateczny wynik w klasyfikacji to suma punktów ze wszystkich kategorii.

W informacji prasowej Rzetelnej Firmy wskazano, że największe zadłużenie na 1000 firm odnotowano na Mazowszu, bo było to aż 3,884 mln zł, podczas gdy najniższe w Małopolsce – 2,336 mln zł. Jeśli chodzi o średnie zadłużenie, to najwyższe wartości odnotowano ponownie na Mazowszu (39,1 tys. zł), a najniższe na Lubelszczyźnie (31,1 tys. zł). Z kolei największy odsetek zadłużonych to województwo śląskie (10,3 proc.), a najniższe na Podlasiu (6,4 proc.). Sumując punkty we wszystkich kategoriach na czele znalazły się województwa podlaskie, świętokrzyskie i lubelskie, zdobywając 38 punktów w rankingu. Na drugim biegunie znalazły się przedsiębiorcy z województw śląskiego (11 pkt) i kujawsko-pomorskiego (10 pkt), a na samym końcu – mazowieckiego (6 pkt).

Analitycy Rzetelnej Firmy wskazali, że wśród najbardziej rzetelnych województw dominują przedsiębiorcy z mniej gospodarczo rozwiniętych regionów, z wyjątkiem Małopolski i częściowo Podkarpacia. Na dole tabeli pozostają natomiast województwa, gdzie jest najwięcej przedsiębiorstw.

Można by z tego wysnuć wniosek, że nierzetelność jest nieodłączną cechą rozwoju gospodarczego. Bez wątpienia tam, gdzie jest duża liczba firm, są one poddawane większej presji ze strony konkurencji, co z kolei wymusza podejmowanie bardziej ryzykownych decyzji gospodarczych. To wyższe ryzyko w przypadku niepowodzenia skutkuje stratami, a w konsekwencji długiem. Niekiedy ratunek przed upadkiem odbywa się kosztem rzetelności i uderza w kontrahentów takiej firmy. Poza ekonomią duże znaczenie ma także lokalna kultura, pewien kult rzetelności, uczciwości, funkcjonowania na własny, a nie na cudzy koszt. To jest charakterystyczne dla województw ze wschodu i południowego wschodu Polski. Tutaj duże znaczenie odgrywają relacje międzyludzkie, więc reputacja rzetelnego płatnika ma znaczenie także dla utrzymania pozycji na rynku

– komentuje Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Źródło: Rzetelna Firma
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA