Eksperci Rzetelnej Firmy przygotowali ranking rzetelności polskich przedsiębiorstw, na którego podium po raz pierwszy w historii znalazło się aż sześć województw. Ranking opracowano na podstawie danych Krajowego Rejestru Długów.
Pierwsze miejsce w tegorocznym zestawieniu zajęły ex aequo aż trzy województwa: świętokrzyskie, podlaskie i lubelskie, drugie miejsce podium przypadło firmom z Małopolski i Podkarpacia, a trzecie – przedsiębiorcom z Opolszczyzny. Ranking przygotowano dzieląc łączny dług przedsiębiorstw z danego województwa na 1000 firm zarejestrowanych w tym województwie, a do tego uwzględniono średnią kwotę do zwrotu przypadającą na jedną firmę i procent wszystkich zadłużonych przedsiębiorstw w danym regionie. Jak wyjaśniła ekspertka Rzetelnej Firmy Katarzyna Starostka w każdej z tych kategorii przyznawano punkty zgodnie z zasadą, że im mniejszy dług i mniej dłużników, tym wyższa pozycja na liście. Ostateczny wynik w klasyfikacji to suma punktów ze wszystkich kategorii.
W informacji prasowej Rzetelnej Firmy wskazano, że największe zadłużenie na 1000 firm odnotowano na Mazowszu, bo było to aż 3,884 mln zł, podczas gdy najniższe w Małopolsce – 2,336 mln zł. Jeśli chodzi o średnie zadłużenie, to najwyższe wartości odnotowano ponownie na Mazowszu (39,1 tys. zł), a najniższe na Lubelszczyźnie (31,1 tys. zł). Z kolei największy odsetek zadłużonych to województwo śląskie (10,3 proc.), a najniższe na Podlasiu (6,4 proc.). Sumując punkty we wszystkich kategoriach na czele znalazły się województwa podlaskie, świętokrzyskie i lubelskie, zdobywając 38 punktów w rankingu. Na drugim biegunie znalazły się przedsiębiorcy z województw śląskiego (11 pkt) i kujawsko-pomorskiego (10 pkt), a na samym końcu – mazowieckiego (6 pkt).
Analitycy Rzetelnej Firmy wskazali, że wśród najbardziej rzetelnych województw dominują przedsiębiorcy z mniej gospodarczo rozwiniętych regionów, z wyjątkiem Małopolski i częściowo Podkarpacia. Na dole tabeli pozostają natomiast województwa, gdzie jest najwięcej przedsiębiorstw.
Można by z tego wysnuć wniosek, że nierzetelność jest nieodłączną cechą rozwoju gospodarczego. Bez wątpienia tam, gdzie jest duża liczba firm, są one poddawane większej presji ze strony konkurencji, co z kolei wymusza podejmowanie bardziej ryzykownych decyzji gospodarczych. To wyższe ryzyko w przypadku niepowodzenia skutkuje stratami, a w konsekwencji długiem. Niekiedy ratunek przed upadkiem odbywa się kosztem rzetelności i uderza w kontrahentów takiej firmy. Poza ekonomią duże znaczenie ma także lokalna kultura, pewien kult rzetelności, uczciwości, funkcjonowania na własny, a nie na cudzy koszt. To jest charakterystyczne dla województw ze wschodu i południowego wschodu Polski. Tutaj duże znaczenie odgrywają relacje międzyludzkie, więc reputacja rzetelnego płatnika ma znaczenie także dla utrzymania pozycji na rynku
– komentuje Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.