fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatGoldman Sachs: Świat niezachodni będzie zyskiwał na znaczeniu

Goldman Sachs: Świat niezachodni będzie zyskiwał na znaczeniu

Już około roku 2035 Chiny mają prześcignąć Stany Zjednoczone, zaś Indie mają szansę dogonić amerykańską gospodarkę do 2075 r. Do największych gospodarek świata mogą dołączyć Nigeria, Pakistan i Egipt – oszacowali ekonomiści z Goldman Sachs.

Zespół ekonomistów z Goldman Sachs opracował raport przewidujący długoterminowe prognozy gospodarcze do roku 2075 dla 104 państw świata. Wynika z niego, że chociaż zarówno gospodarki państw rozwiniętych, jak i rozwijających się spowolniły w ostatnim czasie, to te drugie rosną szybciej niż pierwsze.

W związku z tym – według szacunków ekspertów – udział gospodarek państw rozwijających się w światowym PKB będzie coraz wyższy z każdym rokiem. Zmianie ma też ulec dystrybucja światowych dochodów – coraz większe znaczenie mają mieć „średnie” gospodarki.

Zwrócono jednak uwagę, że gospodarki Chin, Indii oraz Indonezji nieznacznie przebiły prognozy z 2011 r., podczas gdy Rosji, Brazylii i Ameryki Łacińskiej odnotowały gorsze wyniki niż przewidywano. W związku z tym ekonomiści oszacowali, że w ciągu następnych 30 lat coraz większa część światowego PKB będzie przesuwała się w stronę Azji.

Prognozy specjalistów z Goldman Sachs wskazują, że w 2050 r. pięcioma największymi gospodarkami będą (w kolejności): Chiny, Stany Zjednoczone, Indie, Indonezja oraz Niemcy.

„Jeśli wydłużymy horyzont projekcji do 2075 roku, to z uwagi na perspektywę szybkiego wzrostu liczby ludności w krajach takich jak Nigeria, Pakistan i Egipt można prognozować, że przy odpowiedniej polityce, gospodarki te mają szansę stać się jednymi z największych na świecie” – napisano w raporcie. Dodano też, że Indie mogą w 2075 r. stać się drugą gospodarką świata, zajmując miejsce USA.

Zdaniem ekonomistów „dekada wyjątkowości” Stanów Zjednoczonych ma niskie szanse na to, by się powtórzyć. Jak wskazali, amerykańska gospodarka okazała się wyjątkiem wśród państw rozwiniętych, ponieważ jej realny wzrost PKB w ciągu ostatniej dekady okazał się wyższy niż przewidywano. Jednak według specjalistów z Goldman Sachs, USA raczej nie powtórzą tego sukcesu, bo posiadają niższy potencjał wzrostu niż duże gospodarki państw rozwijających się, w tym Chin oraz Indii. Wskazali również, że silna pozycja dolara amerykańskiego w ostatnich latach spowodowała, że wzrósł on znacznie powyżej swojej prawdziwej wartości PPP (parytet siły nabywczej), co z kolei oznacza, że w ciągu najbliższych 10 lat bardziej prawdopodobny jest spadek jego wartości.

Według Goldman Sachs Research światowy wzrost ma wynieść średnio 2,8 proc. rocznie w latach 2024-2029, a następnie stopniowo spadać. Spadek ten będzie wynikał – zdaniem analityków – z faktu, że tempo wzrostu liczby ludności zmniejszyło się o połowę w ciągu ostatnich 50 lat i wynosi obecnie mniej niż 1 proc. Wzrost populacji, według ONZ, ma się zatrzymać do 2075 r. Osłabienie produktywności związane ze spowolnieniem globalizacji jest również jednym z powodów, dla których ekonomiści spodziewają się wyhamowania wzrostu PKB.

Ekonomiści podkreślają, że protekcjonizm, odchodzenie od globalizacji i zmiany klimatu to największe zagrożenia dla ich prognoz.

Goldmansachs.com., KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA