fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesGrunty dla przedsiębiorców!

Grunty dla przedsiębiorców!

Rząd chce zlikwidować użytkowanie wieczyste.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który rozpoczyna stopniową eliminację użytkowania wieczystego w Polsce. W wyniku zmian wprowadzony ma zostać rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu.

– W Polsce jest ponad 400 tys. nieruchomości znajdujących się w użytkowaniu wieczystym. Ustawa jest kolejnym etapem eliminacji użytkowania wieczystego z systemu prawa. W ten sposób umożliwimy przedsiębiorcom, ale też osobom fizycznym, spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które mają od wielu lat w użytkowaniu wieczystym – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Wyeliminuje to obciążenia finansowe wynikające z obowiązku ponoszenia co roku opłat rocznych za użytkowanie wieczyste oraz niepewność wynikającą z terminowego charakteru tego prawa – dodał.

Rynkowy model odpłatności za grunt ma wyeliminować ryzyko udzielenia niedozwolonej pomocy publicznej, a przedsiębiorcom pozwoli skorzystać z możliwości rozliczenia wartości gruntu w dostępnym limicie pomocy de minimis. Nowy model ma dotyczyć przedsiębiorców, osób fizycznych (np. właściciele garaży), spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych (np. infrastruktura osiedlowa), a także mieszkańców osiedli (np. parkingi)

Uwłaszczenie ma się odbywać na wniosek, a nie z mocy prawa, żeby nie zmuszać użytkownika do nabycia gruntu. Użytkownik wieczysty gruntu zabudowanego, który zrealizował cel użytkowania wieczystego powstałego przed 1 stycznia 1998 r., będzie mógł wystąpić z żądaniem sprzedaży, a termin złożenia takiego wniosku wyniesie rok od wejścia ustawy w życie.

– Zgodnie z nowymi przepisami organy publiczne nie będą już mogły odmówić sprzedaży gruntu na rzecz użytkownika, w tym przedsiębiorcy, który złoży wniosek w terminie roku od wejścia w życie ustawy – wskazał minister Buda.

Wyjątek dotyczy przede wszystkim gruntów niezabudowanych bądź zajmowanych przez rodzinne ogrody działkowe. W takich przypadkach grunt będzie można kupić za zgodą samorządu lub starosty i wojewody pod warunkiem, że umowa trwa minimum 10 lat.

Rząd liczy, że zmiany wprowadzą spójny i sprawiedliwy mechanizm płatności za grunt, a także zapewnią stabilność prawa i bezpieczeństwo inwestowania. Władze chcą również w ten sposób zmotywować przedsiębiorców do inwestowania na gruntach, które staną się ich własnością, a także zachęcić jednostki samorządu terytorialnego do inwestycji. Brak rocznych opłat za użytkowanie wieczyste przyniesie też ludziom oszczędności.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA