Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który rozpoczyna stopniową eliminację użytkowania wieczystego w Polsce. W wyniku zmian wprowadzony ma zostać rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu.
– W Polsce jest ponad 400 tys. nieruchomości znajdujących się w użytkowaniu wieczystym. Ustawa jest kolejnym etapem eliminacji użytkowania wieczystego z systemu prawa. W ten sposób umożliwimy przedsiębiorcom, ale też osobom fizycznym, spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które mają od wielu lat w użytkowaniu wieczystym – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Wyeliminuje to obciążenia finansowe wynikające z obowiązku ponoszenia co roku opłat rocznych za użytkowanie wieczyste oraz niepewność wynikającą z terminowego charakteru tego prawa – dodał.
Rynkowy model odpłatności za grunt ma wyeliminować ryzyko udzielenia niedozwolonej pomocy publicznej, a przedsiębiorcom pozwoli skorzystać z możliwości rozliczenia wartości gruntu w dostępnym limicie pomocy de minimis. Nowy model ma dotyczyć przedsiębiorców, osób fizycznych (np. właściciele garaży), spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych (np. infrastruktura osiedlowa), a także mieszkańców osiedli (np. parkingi)
Uwłaszczenie ma się odbywać na wniosek, a nie z mocy prawa, żeby nie zmuszać użytkownika do nabycia gruntu. Użytkownik wieczysty gruntu zabudowanego, który zrealizował cel użytkowania wieczystego powstałego przed 1 stycznia 1998 r., będzie mógł wystąpić z żądaniem sprzedaży, a termin złożenia takiego wniosku wyniesie rok od wejścia ustawy w życie.
– Zgodnie z nowymi przepisami organy publiczne nie będą już mogły odmówić sprzedaży gruntu na rzecz użytkownika, w tym przedsiębiorcy, który złoży wniosek w terminie roku od wejścia w życie ustawy – wskazał minister Buda.
Wyjątek dotyczy przede wszystkim gruntów niezabudowanych bądź zajmowanych przez rodzinne ogrody działkowe. W takich przypadkach grunt będzie można kupić za zgodą samorządu lub starosty i wojewody pod warunkiem, że umowa trwa minimum 10 lat.
Rząd liczy, że zmiany wprowadzą spójny i sprawiedliwy mechanizm płatności za grunt, a także zapewnią stabilność prawa i bezpieczeństwo inwestowania. Władze chcą również w ten sposób zmotywować przedsiębiorców do inwestowania na gruntach, które staną się ich własnością, a także zachęcić jednostki samorządu terytorialnego do inwestycji. Brak rocznych opłat za użytkowanie wieczyste przyniesie też ludziom oszczędności.