fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiHandel za późno dowiedział się o zmianach w VAT na żywność

Handel za późno dowiedział się o zmianach w VAT na żywność

Branża handlowa w Polsce alarmuje, że za późno dowiedziała się o decyzji rządu Koalicji Obywatelskiej o nieprzedłużaniu zerowego VAT na żywność.

Polska Izba Handlu wystosowała oświadczenie, w którym tłumaczy, że rząd – decydując o przywróceniu standardowej stawki VAT na żywność już od 1 kwietnia tego roku – dał przedsiębiorcom zbyt mało czasu na przygotowanie się do zmian. Według Izby przedsiębiorcy zostali postawieni w patowej sytuacji.

W tekście PIH wskazano, że decyzja o nieprzedłużeniu zerowego VAT na żywność jest kluczowa dla gospodarki i z tego powodu powinna zostać poprzedzona szerokimi konsultacjami społecznymi. Ponadto vacatio legis dla takich zmian powinna trwać co najmniej kilka miesięcy, a nie dwa tygodnie, aby przedsiębiorcy mieli szansę odpowiednio przygotować się do nowej rzeczywistości. W obecnej sytuacji przedsiębiorcy będą musieli przeprowadzać zmiany w okresie świąt Wielkanocy.

PIH wytłumaczył, że zmiana stawki VAT na żywność sprawia, że we wszystkich sklepach muszą pojawić się nowe oznaczenia cen dla każdego towaru, a tylko w przypadku małych podmiotów może być mowa o kilku tysiącach pozycji asortymentowych.

Decyzja o tym, że zerowa stawka podatku VAT na niektóre produkty żywnościowe nie zostanie przedłużona została podjęta zdecydowanie zbyt późno. Komunikat o decyzji Ministerstwa Finansów sprawia, że handlowcy w bardzo krótkim czasie muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, co wymaga od nich i od zatrudnionych przez nich pracowników ogromu pracy. Znalezienie czasu na wymianę cenówek związanych z nieprzedłużeniem zerowej stawki na żywność, w okresie przedświątecznym będzie ogromnym wyzwaniem organizacyjnym. Sklepy nie będą w stanie przygotować się do nowej rzeczywistości też w ostatnich dniach marca, ponieważ jest to weekend – nie tylko z niedzielą niehandlową, lecz także świąteczny. Przedsiębiorcy nie mogą być zmuszani do pracy w tym czasie

– powiedział cytowany w komunikacie prezes PIH Maciej Ptaszyński.

PIH podkreśliła, że zwróciła się w tej sprawie do ministra finansów Andrzeja Domańskiego.

Źródło: PIH
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA