Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego ostrzega przed podwyżkami cen noclegów w naszym kraju. Za wakacje trzeba będzie zapłacić więcej.

Pixabay.com
Fot. Pixabay

Tegoroczne wyjazdy urlopowe będą znacznie droższe – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego wśród przedstawicieli branży hotelarskiej. Już teraz w większości hoteli w Polsce ceny są wyższe niż rok temu. W odniesieniu do 2019 r. wzrost cen zadeklarowało 81 proc. obiektów, a w odniesieniu do maja 2021 r. było to już 83 proc. hoteli. W tym gronie co czwarty przedsiębiorca zadeklarował podwyżkę wynoszącą więcej niż 20 proc.

„Konieczność podnoszenia cen przez hotele wynika z wciąż dynamicznie rosnących kosztów towarów i usług, w tym przede wszystkim cen gazu, energii elektrycznej, żywności, a także wynagrodzeń. Ekonomiczne konsekwencje wojny na Ukrainie są kolejnym czynnikiem wymuszającym wzrosty” – napisano w analizie Izby Gospodarczej.

Wyniki ankiety już teraz nie są dobre, a przez ciągle rosnącą inflację i sytuację makroekonomiczną dotykającą każdą branżę, perspektywy również nie pocieszają. Jeśli chodzi o nadchodzące wakacje, to wszyscy ankietowani hotelarze przewidują wzrost cen. W przypadku niemal 20 proc. respondentów należy spodziewać się podwyżki cen powyżej 20 proc. w stosunku do ubiegłorocznych wakacji. Jeśli chodzi o podwyżki do 10 proc., to deklaruje je 35 proc. ankietowanych hoteli, a wzrost cen w przedziale 11-20 proc. zapowiada 45 proc. hotelarzy.

Ankieta IGHP została przeprowadzona w ubiegłym tygodniu, a wzięło w niej udział 135 hoteli zlokalizowanych we wszystkich województwach.

PAP

Poprzedni artykułPolska jest przygotowana na brak gazu z Rosji
Następny artykułRząd nacjonalizuje najbardziej dochodową polską kopalnię