fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaSportIle Katar wydał na organizację Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022?

Ile Katar wydał na organizację Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022?

Władze Kataru twierdzą, że organizacja mundialu kosztowała 8 miliardów dolarów, podczas gdy  w medialnych publikacjach najczęściej pada kwota… 220 miliardów! Skąd takie rozbieżności?

Katar został wybrany na gospodarza tegorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2010 roku. Decyzja ta wywołała wiele kontrowersji związanych m.in. z oskarżeniami o korupcję wśród delegatów FIFA odpowiedzialnych za wskazanie organizatora turnieju. Problemem była również (i jest) niestabilność polityczna tego regionu Bliskiego Wschodu.

Mundial przyniósł wielkie inwestycje. Dyrektor generalny imprezy – Nasser Al-Khater utrzymuje, że wydatki państwa związane bezpośrednio z mistrzostwami (jak np. budowa stadionów) sięgnęły 8 mld dolarów. Jest to kwota mniejsza niż wydana na organizację turnieju cztery lata temu w Rosji (wtedy koszty sięgnęły prawie 12 mld dolarów) czy osiem lat temu w Brazylii (aż 15 mld dolarów).

Jednak od ogłoszenia Kataru gospodarzem mistrzostw świata, kraj ten wydał już łącznie 220 mld dolarów na rozwój infrastruktury i projekty rozwojowe, jak np. drogi, mosty, tunele czy transport publiczny. Są to inicjatywy realizowane w ramach programu Narodowej Wizji Kataru 2030, którego celem jest transformacja kraju w nowoczesne państwo. Projekty realizowane w ramach tej inicjatywy będą wykorzystane podczas mistrzostw, ale nie są związane bezpośrednio z nimi.

misbar.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szymon Marciniak wciąż na szczycie. Ile zarobi w tym sezonie w Lidze Mistrzów?

Szymon Marciniak „rozgrywa” sezon życia. Najpierw sędziował finał mistrzostw świata w Katarze, teraz poprowadzi finał Ligi Mistrzów. Przed nim tylko jeden arbiter gwizdał dwa najważniejsze mecze w tym samym sezonie. Polak trafił więc na absolutny szczyt i niech zostanie na nim jak najdłużej.
3 MIN CZYTANIA

Arabowie zainwestują w polską piłkę nożną

Globalny Fundusz Inwestycyjny ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest poważnie zainteresowany ulokowaniem pieniędzy w polskiej piłce nożnej.
2 MIN CZYTANIA

Futbol jako sposób na życie. Rozmawiamy z Aleksandrą Matczak [WIDEO]

Dziś już nie wyobrażam sobie życia bez piłki nożnej, treningów i zgrupowań. Ryzyko, które podjęłam, bardzo się opłaciło – opowiada nam Aleksandra Matczak. Z zawodniczką Warty Poznań i reprezentantką Polski w amp futbolu spotkaliśmy się w Poznaniu podczas Impact’23. Największe marzenie? Występ w przyszłym roku na mistrzostwach świata.

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA