Władze Kataru twierdzą, że organizacja mundialu kosztowała 8 miliardów dolarów, podczas gdy  w medialnych publikacjach najczęściej pada kwota… 220 miliardów! Skąd takie rozbieżności?

Katar został wybrany na gospodarza tegorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2010 roku. Decyzja ta wywołała wiele kontrowersji związanych m.in. z oskarżeniami o korupcję wśród delegatów FIFA odpowiedzialnych za wskazanie organizatora turnieju. Problemem była również (i jest) niestabilność polityczna tego regionu Bliskiego Wschodu.

Mundial przyniósł wielkie inwestycje. Dyrektor generalny imprezy – Nasser Al-Khater utrzymuje, że wydatki państwa związane bezpośrednio z mistrzostwami (jak np. budowa stadionów) sięgnęły 8 mld dolarów. Jest to kwota mniejsza niż wydana na organizację turnieju cztery lata temu w Rosji (wtedy koszty sięgnęły prawie 12 mld dolarów) czy osiem lat temu w Brazylii (aż 15 mld dolarów).

Jednak od ogłoszenia Kataru gospodarzem mistrzostw świata, kraj ten wydał już łącznie 220 mld dolarów na rozwój infrastruktury i projekty rozwojowe, jak np. drogi, mosty, tunele czy transport publiczny. Są to inicjatywy realizowane w ramach programu Narodowej Wizji Kataru 2030, którego celem jest transformacja kraju w nowoczesne państwo. Projekty realizowane w ramach tej inicjatywy będą wykorzystane podczas mistrzostw, ale nie są związane bezpośrednio z nimi.

misbar.com

Poprzedni artykułZwiązkowcy protestowali przeciwko zamykaniu kopalń
Następny artykułRosja szuka sojuszy gdzie tylko może. Nawet w… Korei Północnej