fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaSportIle Katar wydał na organizację Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022?

Ile Katar wydał na organizację Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022?

Władze Kataru twierdzą, że organizacja mundialu kosztowała 8 miliardów dolarów, podczas gdy  w medialnych publikacjach najczęściej pada kwota… 220 miliardów! Skąd takie rozbieżności?

Katar został wybrany na gospodarza tegorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2010 roku. Decyzja ta wywołała wiele kontrowersji związanych m.in. z oskarżeniami o korupcję wśród delegatów FIFA odpowiedzialnych za wskazanie organizatora turnieju. Problemem była również (i jest) niestabilność polityczna tego regionu Bliskiego Wschodu.

Mundial przyniósł wielkie inwestycje. Dyrektor generalny imprezy – Nasser Al-Khater utrzymuje, że wydatki państwa związane bezpośrednio z mistrzostwami (jak np. budowa stadionów) sięgnęły 8 mld dolarów. Jest to kwota mniejsza niż wydana na organizację turnieju cztery lata temu w Rosji (wtedy koszty sięgnęły prawie 12 mld dolarów) czy osiem lat temu w Brazylii (aż 15 mld dolarów).

Jednak od ogłoszenia Kataru gospodarzem mistrzostw świata, kraj ten wydał już łącznie 220 mld dolarów na rozwój infrastruktury i projekty rozwojowe, jak np. drogi, mosty, tunele czy transport publiczny. Są to inicjatywy realizowane w ramach programu Narodowej Wizji Kataru 2030, którego celem jest transformacja kraju w nowoczesne państwo. Projekty realizowane w ramach tej inicjatywy będą wykorzystane podczas mistrzostw, ale nie są związane bezpośrednio z nimi.

misbar.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Iga Świątek kroczy od rekordu do rekordu. Czas na kolejne – w Wielkim Szlemie

W miniony weekend Iga Świątek sięgnęła po swój 20. tytuł WTA. W finale turnieju w Madrycie pokonała wiceliderkę rankingu Arynę Sabalenkę. Na tę chwilę Polka wydaje się nie do zatrzymania. Pytanie, czy to wystarczy do triumfu w wielkoszlemowych turniejach w tym roku. Najbliższy, czyli Roland Garros, rozpoczyna się już 26 maja…
4 MIN CZYTANIA

Real Madryt zanotował królewskie przychody

Real Madryt pierwszy raz od pięciu lat znalazł się na czele zestawienia klubów piłkarskich świata, które uwzględnia największe przychody generowane przez poszczególne drużyny.
2 MIN CZYTANIA

Niemiecki klub pozbawiony rosyjskich pieniędzy stacza się w przepaść

Jeden z najbardziej utytułowanych niemieckich klubów piłkarskich Schalke 04 latami otrzymywał miliony euro od Gazpromu. Teraz grozi mu spadek do trzeciej ligi.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA