Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zdradził, ile środków jego koncern przeznaczył na pomoc dla Polaków.

Fot. Jacek Sasin/Forum Polskiej Gospodarki

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że jego koncern „zawsze pomaga Polakom i będzie tę pomoc kontynuował”. Szef Orlenu zdradził, że pomoc ta odbywa się zarówno na rzecz osób fizycznych, jak i różnorakich organizacji.

Słowa prezesa Obajtka są związane z niedawną wypowiedzią głównego ekonomisty koncernu Adama Czyżewskiego, który odpowiadając m.in. na pytania dotyczące polityki cenowej spółki, wskazał, że Orlen nie jest od pomocy Polakom, ale jest firmą, „która działa na globalnym rynku paliw”. Zdaniem Obajtka słowa Czyżewskiego nie odnosiły się do realizacji przez spółkę celów społecznych.

– Spółka zapewnia jedne z najniższych cen paliw w Europie, dopłaca 14 mld zł do zamrożenia cen gazu, na czym korzysta 7 mln polskich domów i 35 tys. podmiotów wrażliwych, takich jak szpitale, szkoły czy żłobki – powiedział Daniel Obajtek. – Od kilku lat szczególnie mocno angażujemy się w życie lokalnych społeczności, wyrównywanie szans społecznych oraz wspieranie wizerunku Polski na sportowej i kulturalnej mapie świata. Jesteśmy największym sponsorem w Polsce. W porównaniu do 2015 roku dziś przeznaczamy na wsparcie sportu, kultury i działania CSR o 180 proc. więcej – dodał.

Spółka wyjaśniła też, że Fundacja ORLEN prowadzi specjalny fundusz stypendialny dla dzieci, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej. Tylko w 2022 r. z tej pomocy skorzystało 33 dzieci, a budżet na prowadzone działania wyniósł prawie 300 tys. zł. Orlen wspiera rodzinne domy dziecka i placówki opiekuńczo-wychowawcze, którym pomaga organizować wyjazdy letnie oraz zimowe, a także zajęcia sportowe i różne warsztaty.

PAP

Poprzedni artykułBędzie waloryzacja programu 500 plus?
Następny artykułCo dalej z polskim węglem?