Większość ubezpieczonych w Polsce cudzoziemców to Ukraińcy.

Najnowsze dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że pod koniec 2022 r. w Polsce było ubezpieczonych 1 mln 63 tys. 300 osób. To aż o 191,7 tys. więcej niż na początku 2022 r.

Wśród ubezpieczonych cudzoziemców zdecydowanie dominują Ukraińcy. Na koniec grudnia 2022 r. ubezpieczonych było aż 746 tys. Ukraińców, podczas gdy pod koniec 2021 r. było to 627 tys. obywateli tego kraju, a 2020 r. – 532,5 tys. Rok wcześniej natomiast ubezpieczenie w ZUS miało niewiele poniżej 480 tys. Ukraińców.

Gwałtowny wzrost liczby ubezpieczonych Ukraińców w Polsce to naturalnie skutek wybuchu wojny na Ukrainie, ale też uchwalonej przez polski Sejm w marcu 2022 r. rządowej specustawy, która umożliwia obywatelom tego kraju pracę w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia. Uchodźcy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., mogą –po potwierdzeniu tożsamości – otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju jest uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Zgodnie z przepisami pracodawca musi w ciągu 14 dni powiadomić właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Rejestracja jest możliwa na stronie praca.gov.pl.

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej do tej pory na podstawie uproszczonej procedury pracodawcy ponad 970 tys. razy zgłosili zatrudnienie obywateli Ukrainy.

PAP
Poprzedni artykułWojna na Ukrainie zmieniła Afrykę w geopolityczne pole bitwy dla Chin, Rosji i USA
Następny artykułApel o ratunek dla piekarni