fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaKrajIlu cudzoziemców jest ubezpieczonych w Polsce?

Ilu cudzoziemców jest ubezpieczonych w Polsce?

Większość ubezpieczonych w Polsce cudzoziemców to Ukraińcy.

Najnowsze dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że pod koniec 2022 r. w Polsce było ubezpieczonych 1 mln 63 tys. 300 osób. To aż o 191,7 tys. więcej niż na początku 2022 r.

Wśród ubezpieczonych cudzoziemców zdecydowanie dominują Ukraińcy. Na koniec grudnia 2022 r. ubezpieczonych było aż 746 tys. Ukraińców, podczas gdy pod koniec 2021 r. było to 627 tys. obywateli tego kraju, a 2020 r. – 532,5 tys. Rok wcześniej natomiast ubezpieczenie w ZUS miało niewiele poniżej 480 tys. Ukraińców.

Gwałtowny wzrost liczby ubezpieczonych Ukraińców w Polsce to naturalnie skutek wybuchu wojny na Ukrainie, ale też uchwalonej przez polski Sejm w marcu 2022 r. rządowej specustawy, która umożliwia obywatelom tego kraju pracę w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia. Uchodźcy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., mogą –po potwierdzeniu tożsamości – otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju jest uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Zgodnie z przepisami pracodawca musi w ciągu 14 dni powiadomić właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Rejestracja jest możliwa na stronie praca.gov.pl.

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej do tej pory na podstawie uproszczonej procedury pracodawcy ponad 970 tys. razy zgłosili zatrudnienie obywateli Ukrainy.

PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA