fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaPodatkiIm więcej dzieci, tym niższe podatki?

Im więcej dzieci, tym niższe podatki?

Najnowsze badanie wykazało, że większości Polaków podoba się pomysł obniżenia obciążeń podatkowych rodzinom z dziećmi.

Aż 52 proc. Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że im więcej w rodzinie jest dzieci, tym mniejszy podatek powinna płacić rodzina – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie „Super Expressu”.

Przeciwnego zdania jest z kolei co trzeci ankietowany Polak, natomiast 15 proc. respondentów nie wie, co na ten temat sądzi.

To ma sens. Cieszę się, że Polacy tak podchodzą do tematu. Uważam, że pomoc państwa powinna zostać powiązana właśnie z liczbą dzieci, by promować dzietność. Mamy oczywiście dużą kwotę wolną od podatku, ale rozwiązanie, które uzależnia wysokość podatku od liczby dzieci w rodzinie, to ma sens

– powiedział cytowany przez „Super Express” ekonomista Marek Zuber.

Ekspert dodał, że obniżenie podatków dochodowych dla rodzin z dziećmi jest korzystniejsze np. od programu 500 plus, bo zachęca do pracy, a programy socjalne, które aktywizują obywateli są najlepsze. W ten sposób można by zatem częściowo zaradzić jednemu z problemów polskiej gospodarki, jakim jest coraz bardziej brakująca liczba rąk do pracy.

Obecnie poza programem 500 plus polskie rodziny mogą też korzystać z innych udogodnień, jak na przykład odliczenie od podatku dochodowego ulgi na dziecko, zwolnienie zasiłku macierzyńskiego z podatku dochodowego, wspólne rozliczenie z dzieckiem dla samotnego rodzica oraz odliczenie wydatków poniesionych na rehabilitację dziecka.

Źródło: Super Express

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańska skarbówka zatrudni tysiące nowych poborców podatków

Amerykański urząd podatkowy szuka prawie 4 tysięcy osób, które będą tropić nieprawidłowości w regulowaniu należności wobec fiskusa wśród najbogatszych mieszkańców kraju.
2 MIN CZYTANIA

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.
< 1 MIN CZYTANIA

Krótszy tydzień pracy może dać firmom sporo korzyści [WYWIAD]

Wiele firm na świecie, ale również w Polsce testuje krótszy, np. czterodniowy tydzień pracy. W większości przypadków takie eksperymenty dają bardzo pozytywne rezultaty, korzystne i dla pracodawców, i pracowników – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes zarządu BDO Advisory.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA