fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaKrajIm większa firma, tym elastyczniejsze formy zatrudnienia

Im większa firma, tym elastyczniejsze formy zatrudnienia

GIG ekonomia to dla przedsiębiorców sposób na szybsze pozyskanie talentów, szansa na zwiększenie zdolności do adaptacji w zmiennym otoczeniu rynkowym oraz zdobycie przewag konkurencyjnych. Nowy raport E&Y ujawnia, jak kwestia elastycznego zatrudniania wygląda w Polsce.

Według GIGbarometru 2023 firmy E&Y najbardziej popularną formą współpracy jest w Polsce umowa-zlecenie. Wskazało na nią 74 proc. respondentów (w szczególności w takich branżach jak: hotelarstwo i restauracje, produkcja, handel). Ponad połowa, bo 52 proc. firm, deklarowała stosowanie umowy B2B (forma ta jest szczególnie chętnie stosowana w sektorze IT). Prawie jedna trzecia (28 proc.) wskazała na umowę o dzieło jako dominującą formę zatrudnienia (zdecydowana większość takich umów jest stosowana w branży nieruchomości).

Natomiast bardzo niewielkim zainteresowaniem cieszą się inne formy elastycznej współpracy, tj. tzw. body leasing, outsourcing oraz głośny niegdyś kontrakt menedżerski.

Czy to się zmieni?

42 proc. wszystkich przebadanych przedsiębiorców (niezależnie od ich wielkości) ocenia, że w najbliższym roku znaczenie elastycznych form współpracy się nie zmieni. Będą one bardziej popularne u 29 proc. dużych firm. Przy tym zaledwie co dziesiąty mały przedsiębiorca jest skłonny do wprowadzenia w swojej firmie elastycznych form zatrudnienia. Największa elastyczność w tym względzie charakteryzuje firmy duże oraz z przewagą kapitału zagranicznego, zwłaszcza w działach IT i marketingu. Czyżby polscy pracodawcy nie radzili sobie z zarządzaniem przy elastycznych formach zatrudnienia?

Co to jest GIG ekonomia?

GIG ekonomia (ang. gig economy) jest pojęciem dotyczącym elastycznego modelu współpracy osób z jedną lub wieloma firmami – na czas realizacji określonych zadań i projektów. Coraz większe zainteresowanie uelastycznianiem form współpracy widać również w Polsce. Należy to bez ogródek powiedzieć, że umowy cywilnoprawne i B2B były często nadużywane, bo stosowane zamiast umów etatowych. Na nadużywanie ich w dalszym ciągu wskazują zwłaszcza związki zawodowe, występujące o stosowanie przez przedsiębiorców stałych umowy o pracę jako lepiej zabezpieczających pracowników od strony socjalnej.

Niemniej elastyczność czasu pracy oraz możliwość wyboru pracy z domu lub w modelu hybrydowym wskazywane są w wielu badaniach jako jeden z najważniejszych czynników podjęcia współpracy z nowym pracodawcą.

Uelastycznianie rynku pracy przynosi niewątpliwie konkretne korzyści zarówno firmom, jak i niezależnym profesjonalistom, czyli osobom decydującym się na formułę inną niż umowa o pracę.

GIG ekonomia pozwala przede wszystkim szybciej pozyskiwać talenty z rynku pracy oraz ludzi o określonych i poszukiwanych przez firmę, specjalistycznych kompetencjach. Jest skuteczna w zmiennym otoczeniu biznesowym pozwalając uniknąć lub co najmniej zminimalizować koszty zastąpienia pracownika, zrekrutowania i wdrożenia nowego na jego miejsce. Ludzi o unikatowych kompetencjach warto pozyskać już dzisiaj. Zapewniając im niestandardowe warunki współpracy, a firmom – dalszy rozwój w przyszłości.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA