fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajIm większa firma, tym elastyczniejsze formy zatrudnienia

Im większa firma, tym elastyczniejsze formy zatrudnienia

GIG ekonomia to dla przedsiębiorców sposób na szybsze pozyskanie talentów, szansa na zwiększenie zdolności do adaptacji w zmiennym otoczeniu rynkowym oraz zdobycie przewag konkurencyjnych. Nowy raport E&Y ujawnia, jak kwestia elastycznego zatrudniania wygląda w Polsce.

Według GIGbarometru 2023 firmy E&Y najbardziej popularną formą współpracy jest w Polsce umowa-zlecenie. Wskazało na nią 74 proc. respondentów (w szczególności w takich branżach jak: hotelarstwo i restauracje, produkcja, handel). Ponad połowa, bo 52 proc. firm, deklarowała stosowanie umowy B2B (forma ta jest szczególnie chętnie stosowana w sektorze IT). Prawie jedna trzecia (28 proc.) wskazała na umowę o dzieło jako dominującą formę zatrudnienia (zdecydowana większość takich umów jest stosowana w branży nieruchomości).

Natomiast bardzo niewielkim zainteresowaniem cieszą się inne formy elastycznej współpracy, tj. tzw. body leasing, outsourcing oraz głośny niegdyś kontrakt menedżerski.

Czy to się zmieni?

42 proc. wszystkich przebadanych przedsiębiorców (niezależnie od ich wielkości) ocenia, że w najbliższym roku znaczenie elastycznych form współpracy się nie zmieni. Będą one bardziej popularne u 29 proc. dużych firm. Przy tym zaledwie co dziesiąty mały przedsiębiorca jest skłonny do wprowadzenia w swojej firmie elastycznych form zatrudnienia. Największa elastyczność w tym względzie charakteryzuje firmy duże oraz z przewagą kapitału zagranicznego, zwłaszcza w działach IT i marketingu. Czyżby polscy pracodawcy nie radzili sobie z zarządzaniem przy elastycznych formach zatrudnienia?

Co to jest GIG ekonomia?

GIG ekonomia (ang. gig economy) jest pojęciem dotyczącym elastycznego modelu współpracy osób z jedną lub wieloma firmami – na czas realizacji określonych zadań i projektów. Coraz większe zainteresowanie uelastycznianiem form współpracy widać również w Polsce. Należy to bez ogródek powiedzieć, że umowy cywilnoprawne i B2B były często nadużywane, bo stosowane zamiast umów etatowych. Na nadużywanie ich w dalszym ciągu wskazują zwłaszcza związki zawodowe, występujące o stosowanie przez przedsiębiorców stałych umowy o pracę jako lepiej zabezpieczających pracowników od strony socjalnej.

Niemniej elastyczność czasu pracy oraz możliwość wyboru pracy z domu lub w modelu hybrydowym wskazywane są w wielu badaniach jako jeden z najważniejszych czynników podjęcia współpracy z nowym pracodawcą.

Uelastycznianie rynku pracy przynosi niewątpliwie konkretne korzyści zarówno firmom, jak i niezależnym profesjonalistom, czyli osobom decydującym się na formułę inną niż umowa o pracę.

GIG ekonomia pozwala przede wszystkim szybciej pozyskiwać talenty z rynku pracy oraz ludzi o określonych i poszukiwanych przez firmę, specjalistycznych kompetencjach. Jest skuteczna w zmiennym otoczeniu biznesowym pozwalając uniknąć lub co najmniej zminimalizować koszty zastąpienia pracownika, zrekrutowania i wdrożenia nowego na jego miejsce. Ludzi o unikatowych kompetencjach warto pozyskać już dzisiaj. Zapewniając im niestandardowe warunki współpracy, a firmom – dalszy rozwój w przyszłości.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

Wojna o klimat dopiero się zaczyna

Do opinii publicznej z trudem przebijają się głosy ze świata nauki, że kryzys klimatyczny to humbug. Prawda jest taka, że zmiany na Ziemi mają charakter cykliczny, a człowiek jest odpowiedzialny za nie w nikłym stopniu. Upolityczniany katastrofizm klimatyczny i ekohisteria, choć sprzyjają budowaniu nowych gałęzi biznesu, mogą stać się autostradą do całkowitej ruiny gospodarek.
8 MIN CZYTANIA