fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajInflacja jest coraz mniej straszna?

Inflacja jest coraz mniej straszna?

Maleje odsetek Polaków, którzy obawiają się inflacji, choć niezmiennie jest to główny powód zmartwień dla ankietowanych.

W lutym 2024 roku inflacji obawiało się 46 proc. Polaków – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos. To mniej niż w styczniu, gdy takie obawy wyrażało 52 proc. ankietowanych. Badanie Ipsos wykazało również, że dalszego spadku inflacji spodziewało się 47 proc., a 44 proc. prognozowało jej pozostanie na dotychczasowym poziomie. Równocześnie – 31 proc. Polaków twierdziło, że w ciągu ostatniego roku polska gospodarka uległa osłabieniu, a 32 proc. spodziewało się, że w najbliższej przyszłości jej stan się poprawi.

Pozostałe główne zmartwienia Polaków to opieka zdrowotna, na którą wskazało 33 proc. badanych oraz korupcja i finansowe lub polityczne skandale – 30 proc. wskazań. Konfliktów zbrojnych boi się 29 proc. z nas, czyli o 6 proc. więcej niż w styczniu, a obawy dotyczące zmian klimatycznych ma 20 proc. ankietowanych. Z kolei 13 proc. badanych martwi się zagrożeniami dla środowiska naturalnego.

Jeśli chodzi o sytuację materialną Polaków, to co czwarty spodziewa się jej poprawienia w ciągu najbliższych miesięcy, a 28 proc. zapowiada oszczędzanie. Ponadto połowa ankietowanych obawia się, że w najbliższych miesiącach nie zgromadzi oszczędności, a 68 proc. nie jest przekonanych, czy oszczędzanie ma sens.

Wyniki lutowego badania pokazują, że obserwowany w zeszłym miesiącu pozytywny zwrot w nastrojach ekonomicznych Polek i Polaków nie był przypadkiem. Optymizm gospodarczy powoduje z kolei, że inflacja powoli ustępuje miejsca innym problemom. Od ubiegłego miesiąca obawy związane z konfliktami zbrojnymi stały się powszechniejsze, na co prawdopodobnie wpływa intensywna debata publiczna nt. bezpieczeństwa. Coraz więcej z nas martwi także kryzys klimatyczny i ochrona środowiska, które to kwestie długo były odkładane na bok ze względu na obawy gospodarcze

– powiedział w komunikacie prasowym Tymoteusz Ogłaza, research executive w zespole Public Affairs Ipsos Polska.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA