fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaFinanseInflacja spada. Poniżej 10 proc. szybciej niż się spodziewano?

Inflacja spada. Poniżej 10 proc. szybciej niż się spodziewano?

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o inflacji, które wskazują na kontynuację trendu spadkowego w ujęciu rok do roku. Prognozy są optymistyczne.

Według GUS w kwietniu 2023 roku inflacja w Polsce wyniosła 14,7 proc. w ujęciu rocznym. Dla porównania w marcu wskaźnik inflacji w naszym kraju wynosił 16,1 proc. rok do roku. Kwietniowe odczyty są ostateczne i zgodne z wcześniejszymi przewidywaniami GUS.

Inflacja najmocniej uderzyła żywność

GUS wskazał, że jeśli chodzi o wzrost cen usług, to w ciągu roku wzrosły one o 13,3 proc., a w przypadku towarów było to 15,1 proc.

W podziale na kategorie inflacja najbardziej uderzyła w żywność i napoje bezalkoholowe – tutaj wskaźnik wzrostu cen wyniósł 19,7 proc. w ujęciu rocznym. Kolejne były koszty związane z użytkowaniem mieszkania lub domu i ceny nośników energii, które to wzrosły o 18,2 proc. rok do roku. Mocno podrożały też restauracje i hotele (16,2 proc.), rekreacja i kultura (14,9 proc.) oraz edukacja (13,8 proc.). Dwucyfrowy wskaźnik inflacji osiągnięto też w kategoriach innych towarów i usług (13,5 proc.), kosztów związanych z wyposażeniem mieszkania i prowadzeniem gospodarstwa domowego (13,4 proc.) oraz w napojach alkoholowych i wyrobach tytoniowych (12,4 proc.).

Spadek poniżej 10 proc. inflacji w ujęciu rocznym dotyczy zdrowia (9,5 proc.), łączności (9,4 proc.) oraz odzieży i obuwia (8,1 proc.). Najmniej, według wskaźników inflacyjnych, podrożał transport (4,6 proc.).

Minister Buda optymistycznie o inflacji

Najnowsze dane o inflacji opublikowane przez GUS spodobały się ministrowi rozwoju i technologii Waldemarowi Budzie. Polityk napisał na swoim Twitterze, że obecne wyniki mogą dawać nadzieję, że inflacja w Polsce spadnie poniżej 10 proc. szybciej niż szacowali ekonomiści. Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach pojawiły się głosy, że inflacja w naszym kraju może osiągnąć jednocyfrowy poziom już pod koniec 2023 roku.

Źródło: GUS
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA