fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseInflacja spada. Poniżej 10 proc. szybciej niż się spodziewano?

Inflacja spada. Poniżej 10 proc. szybciej niż się spodziewano?

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o inflacji, które wskazują na kontynuację trendu spadkowego w ujęciu rok do roku. Prognozy są optymistyczne.

Według GUS w kwietniu 2023 roku inflacja w Polsce wyniosła 14,7 proc. w ujęciu rocznym. Dla porównania w marcu wskaźnik inflacji w naszym kraju wynosił 16,1 proc. rok do roku. Kwietniowe odczyty są ostateczne i zgodne z wcześniejszymi przewidywaniami GUS.

Inflacja najmocniej uderzyła żywność

GUS wskazał, że jeśli chodzi o wzrost cen usług, to w ciągu roku wzrosły one o 13,3 proc., a w przypadku towarów było to 15,1 proc.

W podziale na kategorie inflacja najbardziej uderzyła w żywność i napoje bezalkoholowe – tutaj wskaźnik wzrostu cen wyniósł 19,7 proc. w ujęciu rocznym. Kolejne były koszty związane z użytkowaniem mieszkania lub domu i ceny nośników energii, które to wzrosły o 18,2 proc. rok do roku. Mocno podrożały też restauracje i hotele (16,2 proc.), rekreacja i kultura (14,9 proc.) oraz edukacja (13,8 proc.). Dwucyfrowy wskaźnik inflacji osiągnięto też w kategoriach innych towarów i usług (13,5 proc.), kosztów związanych z wyposażeniem mieszkania i prowadzeniem gospodarstwa domowego (13,4 proc.) oraz w napojach alkoholowych i wyrobach tytoniowych (12,4 proc.).

Spadek poniżej 10 proc. inflacji w ujęciu rocznym dotyczy zdrowia (9,5 proc.), łączności (9,4 proc.) oraz odzieży i obuwia (8,1 proc.). Najmniej, według wskaźników inflacyjnych, podrożał transport (4,6 proc.).

Minister Buda optymistycznie o inflacji

Najnowsze dane o inflacji opublikowane przez GUS spodobały się ministrowi rozwoju i technologii Waldemarowi Budzie. Polityk napisał na swoim Twitterze, że obecne wyniki mogą dawać nadzieję, że inflacja w Polsce spadnie poniżej 10 proc. szybciej niż szacowali ekonomiści. Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach pojawiły się głosy, że inflacja w naszym kraju może osiągnąć jednocyfrowy poziom już pod koniec 2023 roku.

Źródło: GUS
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA